Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Historyczne Skarb

Autor wpisu: MuzeumSkarb
Data publikacji: 30.03.2016
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

W okresie II Wojny Światowej w miasteczku Pölitz (dzisiaj Police) na północ od Szczecina, istniała potężna fabryka produkująca paliwa syntetyczne Hydrierwerke Pölitz AG .

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej "SKARB" opiekuje się Muzeum Historycznym Skarb oraz ścieżką dydaktyczno-turystyczną na terenie byłej fabryki benzyny syntetycznej - jedyną w Europie.

 

Paliwo z węgla

W okresie II Wojny Światowej w miasteczku Pölitz (dzisiaj Police) na północ od Szczecina, istniała potężna fabryka produkująca paliwa syntetyczne Hydrierwerke Pölitz AG. Naukowcy niemieccy mając do dyspozycji bogate złoża węgla kamiennego jako pierwsi opracowali metodę produkcji paliwa wykorzystując właśnie ten składnik. Nagrodę Nobla w tej dziedzinie za dokonanie na polu wykorzystania węgla do produkcji paliwa syntetycznego otrzymał inżynier Bergius, w 1931 roku.

Fabryka więźniów

Zakłady zajmowały łączną powierzchnię 200 hektarów. Do obsługi tak ogromnego kompleksu zatrudniano robotników cywilnych, pracowników przymusowych, jeńców wojennych oraz więźniów obozu koncentracyjnego. Kwaterowano ich w obozach wokół Hydrierwerke. Łącznie pracowało na terenie niemieckich zakładów około 35 tysięcy więźniów 17 narodowości.

Ocenia się, że w czasie II wojny światowej z głodu, chorób, wycieńczenia pracą oraz w wyniku okrucieństwa oprawców zginęło około 13 tysięcy ludzi, głównie Polaków. Historę tą przekazujemy poprzez zagospodarowanie i przystosowanie schronu przeciwlotniczego w sale muzealne o tematyce niemieckich obozów.

Hydrierwerke Pölitz AG do końca konfliktu światowego była wielokrotnie bombardowana przez lotnictwo alianckie. W kwietniu 1945 r. do zrujnowanego nalotami zakładu weszli Sowieci, którzy do 28 września 1946 r. demontowali obiekt.
Cały teren fabryki usłany jest licznymi kanałami technologicznymi, burzowymi, które dziś stały się domem dla nietoperzy. Jest to 4 co do wielkości zimowisko nietoperzy w Polsce. Dziś można zwiedzać pofaryczny treren wraz z przewodnikiem. 

Zwiedzaj ze Stowarzyszeniem SKARB

Prócz działalności edukacyjnej stowarzyszenie organizuje różne imprezy kulturowe takie jak „Noc Muzeów” czy „Dzień Dziecka”. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturowym regionu oraz współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi.

Od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-16.00 oraz w każdą sobotę o godzinie 13:00 stowarzyszenie oprowadza wycieczki po ruinach fabryki. Jest to jedyna możliwość zwiedzania tego rodzaju obiektu w Europie!

Źródło:

 

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 2046)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter