Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Autor wpisu: jaszol
Data publikacji: 04.12.2010
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

 Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zostało założone 1 listopada 1864 roku w Warszawie. Była to druga tego typu organizacja na świecie, po powstałym kilka lat wcześniej Brytyjskim Królewskim Towarzystwie dla Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt. Jednym z założycieli Towarzystwa był Adolf Dygasiński, a następnie współpracowali z Towarzystwem: Aleksander Świętochowski, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski i wielu innych wybitnych Polaków.
Na przełomie wieków i później, podczas I wojny światowej, Towarzystwo miało poważne trudności z prowadzeniem zorganizowanej działalności, lecz pomoc i opieka nad zwierzętami prowadzona była bez przerwy siłami społecznymi.

 

W 1927 roku dr Edward Tryarski i inż. Tadeusz Matecki opracowali z upoważnienia ówczesnego Zarządu Towarzystwa projekt ustawy o ochronie zwierząt, który stał się podstawą do wydanego w 1928 roku rozporządzenia Prezydenta RP o ochronie zwierząt, jednego z pierwszych tego typu przepisów na świecie. Następnym aktem prawnym przygotowanym przez działaczy TOZ była ustawa z 17 kwietnia 1936 roku o uboju zwierząt gospodarskich. W przepisach tych po raz pierwszy Inspektorzy organizacji otrzymali prawo udziału w ściganiu przestępstw przeciwko zwierzętom.

W okresie II wojny światowej działacze TOZ nieśli pomoc zwierzętom na terenie zbombardowanych miast - ratowali bezdomne psy i koty oraz dbali o przeciążone konie wykorzystywane przez wojsko.

W 1951 roku działalność ówczesnych członków TOZ doprowadziła do wprowadzenia obowiązkowych szczepień psów przeciwko wściekliźnie. Jednak w tym samym roku władze PRL przerwały działalność Towarzystwa i dopiero w 1957 roku Urząd Spraw Wewnętrznych w Warszawie zarejestrował statut i tak działalność Towarzystwa trwa do dnia dzisiejszego.
 

Źródło:

 www.miastospoleczne.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1227)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter