Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zabytkowy kościół w Prandocinie

Autor wpisu: S-LECH
Data publikacji: 05.12.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Zabytkowy kościół w stylu romańskim z XII wieku.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Prandocinie ufundował w połowie XII wieku komes Prandota z rodu Odrowążów. Najpoważniejsze zmiany w kształcie budowli pozostawił tutaj po sobie gotyk – rozebrano wtedy apsydę wschodnią, a postawiono w tym miejscu większe ceglane, gotyckie prezbiterium. Z tego okresu pochodzą też zachowane fragmentarycznie freski na wschodniej ścianie.

Następnie w epoce baroku przebito okna (co dzięki znakomitej pracy konserwatorów daje się bez trudu zauważyć), dobudowano kruchtę i zakrystię oraz ufundowano barokowy ołtarz. Kościół św. Jana Chrzciciela zbudowano z jasnych ciosów piaskowca, od których kolorystycznie odcina się ceglane prezbiterium. Świątynia ta stanowi unikalny przykład założenia o dwóch apsydach: od północnej i południowej strony (podobny, a nawet zadziwiająco bardzo podobny, kształt miał pierwszy kościół w Jędrzejowie. Można spekulować, że tutejsza świątynia powstawała pod wpływem szkoły tamtejszego opactwa cystersów). Do dziś zachowała się tylko apsyda zachodnia, na której zbudowano wieżę, zaś pozostałości apsydy wschodniej są ukryte pod posadzką gotyckiego prezbiterium. Warto dodać, iż Prandocin jest malowniczą miejscowością. Naprawdę warto zobaczyć to miejsce!

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1471)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane lokalizacje

Galeria

Kościół parafialny w Prandocinie
Kościół parafialny w Prandocinie
Kościół św. Jana Chrzciciela w Prandocinie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter