Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Manufaktura

Autor wpisu: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu, oprac. Agnieszka Nowakowska
Data publikacji: 22.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

 W XIX wieku Manufaktura była nazywana „imperium Izraela Poznańskiego”. Czasami mówiło się o niej – „łódzki Luwr”. Zbudowano ją bowiem z dbałością o każdy szczegół w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Była oddzielnym 30-hektarowym miastem w mieście. Mieściły się tam: rezydencja właściciela, fabryka, osiedle pracownicze, szpital i kościół. Maszyny produkowały miliony metrów kwadratowych tkanin rocznie. Pewne wyobrażenie o życiu i pracy w fabryce może nam dać Ziemia obiecana Władysława Stanisława Reymonta, której akcja toczy się m.in. na terenie Manufaktury. W tych budynkach także Andrzej Wajda kręcił adaptację powieści.

 W latach powojennych fabryka nosiła imię Juliana Marchlewskiego. Jej upadek wiąże się z transformacją lat 90. XX wieku. Zaczęto wtedy poszukiwać nowego pomysłu na przywrócenie blasku „łódzkiemu Luwrowi”. Rewitalizacja budynku przyniosła fantastyczne rezultaty. Udało się zachować atmosferę XIX-wiecznej przędzalni, a jednocześnie dano budynkowi nowe życie. Obecnie Manufaktura jest miejscem, gdzie bez większych zgrzytów komercja spotyka się z kulturą. Manufaktura to 260 sklepów i dwa hipermarkety, kino z 15 salami, ścianka wspinaczkowa i mnóstwo innych atrakcji. W budynku mieszczą się też: Muzeum Fabryki, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki oraz Experymentarium – początek muzeum nauki. Rynek Manufaktury to ulubione miejsce spotkań łodzian. Tam organizuje się koncerty, zimą powstaje lodowisko, a latem – plaża. Rewitalizacja budynku pochłonęła – bagatela – 200 milionów euro. Nagrodzono ją wieloma prestiżowymi nagrodami. W 2007 roku została finalistką konkursu ICSC Solal Marketing Awards organizowanego przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych i zwyciężyła w konkursie Urban Land Institute (międzynarodowa organizacja specjalistów od rozwoju miast, budownictwa i inwestycji deweloperskich).

Źródło:

 Reymont Władysław Stanisław, Ziemia obiecana, wydania różne.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 2186)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Manufaktura
Manufaktura
Manufaktura

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter