Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Święte Miejsce – legendy

Autor wpisu: Maja Rzeplińska
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: Barok XVII w.

Według legendy pod koniec XVII wieku trzy pastuszki w koronie lipy ujrzały tutaj Matkę Boską. Wieść o objawieniu rozniosła się szybko. Miejsce nazwano Świętym, a liczni pielgrzymi przybywali do niego po cudowną wodę leczniczą z pobliskiej studni. Choć po kilkudziesięciu latach woda straciła moc, gdy jedna z pielgrzymujących kobiet utopiła w studni swoje dziecko, wierni nie opuścili tych okolic, a w miejscu objawienia zbudowano kapliczkę i ołtarz z obrazem Matki Boskiej. Objawienie miało miejsce w Bartnym Borku, położonym za wsią Bartniki – jak sama nazwa mówi – utrzymującej się z pszczelarstwa co najmniej od XV wieku. Przez wieki Święte Miejsce było własnością prywatną dziedzica wsi. Stanowiło to powód licznych konfliktów dworu z parafią w Przasnyszu i nagannych opinii wydawanych przez duchownych wizytujących Święte Miejsce.

Kilkakrotnie w ciągu XVII wieku wydawano i znoszono zakazy odprawiania nabożeństw w kaplicy. Jednocześnie już na początku XVIII wieku pielgrzymowi, o którym niewiele można dziś powiedzieć, udało się wystarać w Rzymie pozwolenie na dwa odpusty. Pierwszy odbywał się w Zielone Świątki, czyli dzień Zesłania Ducha Świętego, drugi – w uroczystość Narodzenia Matki Boskiej, czyli Matki Boskiej Siewnej. Razem z trzecim odpustem odprawianym 8 maja, w dzień św. Stanisława, ustanowionym także ok. 200 lat temu, obchodzi się je do dziś. W połowie XVIII wieku obok kaplicy i nieczynnej studni chowano zmarłych, a niedaleko postawiono wysoką, murowaną kolumnę z figurą Matki Boskiej. W pobliżu stał domek dla pustelnika, już wtedy opustoszały.

Święte Miejsce stało się własnością Kościoła dopiero w 1877 roku. Kilka lat później zbudowano drewnianą świątynię, w której do dziś wierni modlą się przed słynącym z łask, zabytkowym obrazem Matki Boskiej Bartnickiej. Niedaleko nadal stoi jednak półokrągła murowana kapliczka, wzniesiona w XVIII wieku. Także obecnie dla wiernych to miejsce pozostaje świętym.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 2071)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter