Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Korzenie Singerów

Autor wpisu: Uczennice Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie, wpis powstał w ramach programu CEO Literacki atlas Polski (2007), oprac. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Ze Szczebrzeszyna pochodził pradziadek Isaaca Bashevisa Singera. Zachowała się księga z 1827 roku, w której zapisano informację o ślubie pradziadków noblisty w tutejszej synagodze. Wiemy, że Hinda Ester, prababka pisarza, była wielce pobożną kobietą i pochodziła z rodziny chasydzkich Żydów. Sam Singer urodził się w 1902 lub 1904 roku w Leoncinie. Do emigracji mieszkał w Radzyminie i Warszawie, gdzie jego ojciec był rabinem, i w Biłgoraju, skąd pochodziła jego matka. W stolicy zadebiutował pierwszym opowiadaniem, w czym pomógł mu brat, Israel Joszua Singer, także pisarz. Pisała też ich siostra Ester Kreitman. W 1935 roku Isaac Singer wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tutaj ukazała się większość jego dzieł. Pisał w jidysz, ale nadzorował amerykańskie przekłady. W 1978 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł w Miami 24 lipca 1991 roku.

W Szczebrzeszynie nie ma dziś pamiątek po rodzinie Singerów, możemy jednak odnaleźć ślady społeczności żydowskiej. Podobnie jak w innych miejscowościach na przełomie XIV i XV wieku Żydów  sprowadził właściciel majątku Jan Amor Tarnowski, mając na uwadze rozwój rzemiosła i handlu. Na początku XIX wieku, kiedy w Szczebrzeszynie żyli pradziadkowie Singera, w miasteczku mieszkało ponad tysiąc Żydów, co stanowiło ok. 30 proc. ogólnej liczby mieszkańców. W czasie II wojny światowej Niemcy wywieźli część ludności pochodzenia żydowskiego do obozu zagłady w Bełżcu, część rozstrzelali na miejscowym cmentarzu żydowskim. Dziś pamiątką po dawnych mieszkańcach są cmentarz i synagoga. W połowie XX wieku synagogę odbudowano, przeznaczono ją na dom kultury.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1791)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Korzenie Singerów

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter