Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kultura łowicka

Autor wpisu: Dominika Wojciechowska, Maja Hrycajewska, Joanna Kozłowska
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Łowicz jest miastem leżącym w województwie łódzkim, w powiecie łowickim. Łowiczanie to bardzo szczególna grupa etniczna. Mają oni bogate tradycje, zwłaszcza te dotyczące strojów i sztuki ludowej.

Ludowe stroje łowickie należą do najbarwniejszych i najciekawszych strojów ludowych w Polsce.

Strój męski składa się z długiej do kostek sukmany z białego sukna z wyłożonym kołnierzem. Przepasa się ja wełanianym, kolorowym pasem. Spodnie zaś miały podłużne, kolorowe prążki. Na głowie oczywiście obowiązkowo czapka „kabuzdra”.

Kobiety nosiły  cienką, lnianą koszulę. Kiecki były tkane własnoręcznie w drobne, czerwone prążki. Całości towarzyszył gorset zapinany na metalowe lub kościane guziki. Od święta noszono gorsety adamaszkowe i atłasowe. Jako ozdoby kobiety przywdziewały korale lub bursztyny. Na nogi zakładano rajstopy haftowane własnoręcznie we wzory kwiatowe. Dominującymi kolorami całego stroju były zielony i czerwony. Kobiety zamężne nosiły także szerokie tiulowe czepce.

Wyszywanie i haftowanie strojów oraz robienie tradycyjnych, ludowych wycinanek było głównym sposobem spędzania wolnego czasu wśród łowickich kobiet.

Przeprowadziliśmy wywiad z mieszkanką wsi Godzianów, panią Władysławą Murgrabią.

O rozwoju kultury w tym regionie wie więcej niż niejeden etnolog. Była świadkiem wielu wydarzeń kulturowych i społecznych w czasach końca II wojny światowej oraz po wojnie a także w obecnych czasach obserwuje zmiany w kulturze.

Uczniowie: Dzień dobry. Chcieliśmy zadać pani kilka pytań związanych z kulturą naszego regionu.

Władysława Murgrabia: Dzień dobry. Bardzo chętnie wam pomogę. Co chcielibyście wiedzieć.

U.: Czy wcześniej nosiło się na co dzień stroje ludowe?

W.M.: Tak, piękne wełniaki noszono od święta i w niedzielę do kościoła, a na co dzień kobiety chodziły w spódnicach przekręconych na lewą stronę, żeby nie zniszczyć kolorów i haftów. Natomiast mężczyźni chodzili w lnianych koszulach i pasiastych spodniach.

U.:Pani pamięta czasy wojny. Czy w tym niespokojnym okresie niezapomniano o kulturze ludowej?

W.M.:Nie. Właśnie tradycyjne, wiejskie życie dawało wyciszenie i poczucie bezpieczeństwa. Ludzie uprawiali sztukę ludową. Zwłaszcza zimą. Kobiety wyszywały i tkały. Wycinały ludowe wycinanki. W sztukę ludową od początku angażowano młodzież i dzieci. Nie było telewizji i komputera więc dzieci chętnie śpiewały, tańczyły, wycinały. Bardzo popularna działalnością wśród artystów ludowych była rzeźba w drewnie.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 2107)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Kultura łowicka
Kultura łowicka
Kultura łowicka

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter