Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Szkoła w Oleśnicy

Autor wpisu: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie, wpis powstał w ramach programu CEO Literacki Atlas Polski (2006), oprac. Maja Rzeplińska
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Budynek gimnazjum w Oleśnicy to przykład staranności i zapobiegliwości mieszkańców miasteczka, którzy od wieków przykładali dużą wagę do edukacji.

Pierwsze szkoły powstały tu w XIII wieku, a obowiązek nauki wprowadzono już w 1683 roku. Pod koniec XIX wieku okazało się, że dotychczasowe budynki, w tym gimnazjum, wybudowane w 1881 roku, nie sprostają potrzebom Oleśnicy rozwijającej się dzięki kolei. Dlatego w 1908 roku rada miejska przyjęła uchwałę, aby wybudować Elementarną Szkołę dla Chłopców. Obie szkoły wzniesiono w zielonej dzielnicy willowej, nieopodal parku. W tej okolicy zabroniono stawiania budynków przemysłowych, a ulice wybrukowano małą kostką, co minimalizowało hałas furmanek, zaś konne wozy towarowe nie miały tu prawa wjazdu.

Architektonicznie budynek szkoły nawiązuje wyraźnie do śląskiego renesansu, z którego zaczerpnięto m.in. wysokie, masywne ściany szczytowe i tzw. ściany szachulcowe z drewnianymi przyporami. Na przełomie XIX i XX wieku powstało wiele budynków, które samą swoją bryłą miały „przemawiać” do przechodniów. Zaliczały się do nich dumne, ale zarazem przytulne budynki szkoły gimnazjum w Oleśnicy. Miały one stanowić swoiste duchowe centrum willowego osiedla. Jednocześnie architektura szkoły nawiązuje do tradycji zamku książęcego, co podkreśla związki oleśnickiej edukacji z rodami książęcymi, finansującymi ją od stuleci.

Konstruktorzy zadbali również o odpowiednie dekoracje. Nad portalem przy głównym wejściu rzeźba drzewa z barcią i rojem pszczół w koronie przypomina o pracowitości. Za to balustrady schodów zdobią dwa fryzy przedstawiające drogę grupek dzieci, niekiedy bardzo charakterystycznie przedstawionych, do szkoły. Nad głównym wejściem umieszczono zaś przedstawienie sowy, symbolizującej wiedzę, i papugi, oznaczającej uczoność. Inną część budynku zdobi głowa lisa (symbol przebiegłości) i wiewiórka (symbol zręczności). Wewnątrz budynku umieszczono ozdobne zegary. Na tym z pierwszego piętra widnieje napis „Czas szybko mija, wykorzystaj go więc”, a obok przedstawiono wschodzące słońce.

Wewnątrz budynku ustawiono kilka zdobnych wodotrysków, skonstruowanych tak aby do ich obsługi nie trzeba było używać naczyń. Do szkoły dobudowano salę gimnastyczną, którą łatwo można było przekształcić w aulę, na potrzeby uroczystości szkolnych, czy miejskich. Budowę szkoły zakończono w 1911 roku.  W 1929 roku do południowej ściany budynku dobudowano liceum.

Jesienią 1943 roku szkołę zamknięto i przeznaczono na lazaret wojskowy, a na dziedzińcu wybudowano w tym czasie schron. Po ewakuacji niemieckiego szpitala budynek przejęła na potrzeby rannych Armia Czerwona. Dopiero w czerwcu 1946 roku odzyskali go uczniowie i nauczyciele. Szkoła była jednak poważnie zniszczona, brakowało w niej nawet podstawowego wyposażenia. Jak we wpisie do księgi pamiątkowej liceum wspominał dyrektor Kazimierz Miedziński: „Pracowaliśmy w trudnych warunkach, nie było książek, zeszytów, tablic, kredy. Za tablice służył czarny papier, pozostałość wojny, używano go też do zaciemniania okien. Przypominam zabawne fakty kiedy koleżanka ucząca języka obcego [Joanna Stroińska] pisała na szafie, a nawet – wapnem na ścianie”. Dziś w budynku mieści się Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1364)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Szkoła w Oleśnicy
Szkoła w Oleśnicy
Szkoła w Oleśnicy
Szkoła w Oleśnicy
Szkoła w Oleśnicy

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter