Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kolumna maryjna w Bardzie

Autor wpisu: Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Bardzie, Joanna Dyś, oprac. Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 25.11.2010
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

W miejscowości Bardo stoi niezwyczajna kolumna Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Z roku na rok pomału się zapada. Gdy Matka Boska dotknie ziemi, nastąpi koniec świata… Tyle mówi legenda uwieczniona przez czeską pisarkę Bożenę Nemcovą. Tak naprawdę jednak to droga się podnosi, a kolumna tak, jak stała od 1721 roku, stoi do dziś. Chciałoby się napisać nienaruszona, ale niedawno, bo w 1999 roku, została poważnie uszkodzona wskutek wypadku spowodowanego przez samochód osobowy. Najpoważniejszym zniszczeniom uległy wówczas trzon kolumny, blok piedestału oraz figura Marii. W obrębie całego pomnika odłamane zostały liczne drobne elementy, najbardziej wystające detale i krawędzie.

Wnikliwemu obserwatorowi uda się jednak odczytać niemiecką inskrypcję umieszczoną na cokole. Mówi ona: „28 czerwca 1721 roku Jerzy Antoni Klose wystawił tę kapliczkę ku czci Boga i jego Matki”. Autorem tego dzieła był najprawdopodobniej Jeschke, rzeźbiarz z Bardowa. Do jej budowy użył piaskowca. Choć na samej górze króluje Matka Boska z Dzieciątkiem, rzeźbiarz ozdobił także dolne części kolumny, umieszczając na nich płaskorzeźby przedstawiające z jednej strony św. Urszulę i św. Jadwigę, z drugiej – św. Jerzego. Zapewne swoje dzieło polichromował i ozdobił złotem, które nie zachowało się do naszych czasów.

Źródło:

Chrzanowski Tadeusz, Bardo, Wrocław 1980.
Kalinowski Konstanty, Rzeźba barokowa na Śląsku, Warszawa 1986.
Program prac konserwatorskich przy kolumnie Maryjnej w Bardzie, Wrocław 1999.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1925)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter