Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Giszowiec – czarny ogród

Autor wpisu: Ewa Michałek, Anna Kurant, Sara Wójcik (uczniowie VI LO w Katowicach im. Jana Długosza), Leszek Socała, oprac. Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Giszowiec to piękna, historyczna dzielnica Katowic, ze wszystkich stron otoczona zielenią. Aż trudno uwierzyć, że w latach 70. osiedle, po decyzji ówczesnych władz, miało zniknąć z powierzchni ziemi. Małe górnicze domki chciano zastąpić betonowymi blokami. Zniknąć miała również nazwa Giszowiec, dawniej Gieschewald (ku czci Georga von Giesche – twórcy największego koncernu przemysłowego na Śląsku). Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się uratować część starego Giszowca, a jego budynki stoją do dziś.

Kolonia Giszowiec została założona w 1907 roku dla robotników zakładów należących do koncernu Georg von Giesches Erben. Budowano ją do roku 1910 według projektu architektów z Charlottenburga – Georga i Emila Zillmannów.

Największym budynkiem, położonym wewnątrz parku była (i nadal jest karczma). „Na budowę gospody oraz przyległej do niej sali, na ich wystrój i wyposażenie przeznaczyli inwestorzy znaczne środki, aby stworzyć mieszkańcom osiedla, dla których ten obiekt przede wszystkim wzniesiono, przyjemne miejsce wypoczynku i godne pomieszczenie do urządzania zabaw i różnych uroczystości” – wspomina profesor Reufurth w swojej książce, wydanej na początku XX wieku. W 1949 roku w karczmie utworzono Dom Kultury KWK „Wieczorek”.

W budynku znajdowało się kino Muza z 363 miejscami na widowni, restauracja oraz mieszkania. Po zlikwidowaniu domu kultury Karczma przez wiele lat stała pusta i popadała w ruinę. W latach 90. utworzono tutaj dyskotekę Delta, jednak to nie wpłynęło pozytywnie na stan budynku. W 2006 roku nastąpiło uroczyste otwarcie filii nr 2 MDK Szopienice-Giszowiec. W zmodernizowanym obiekcie znajduje się kilkanaście pomieszczeń, w tym reprezentacyjna sala koncertowa, balowa, konferencyjna, komputerowa. Warto wstąpić na obiad do znajdującej się tutaj restauracji Dworek pod Lipami.

Tuż za karczmą, na terenie parku znajduje się Izba Śląska, zwana także Gawlikówką. Obiekt ten składa się z dwóch budynków połączonych niegdyś wozownią, obecnie galerią obrazów Ewalda Gawlika. Pierwszym mieszkańcem willi był dyrektor koncernu Anton Uthemann, który nakazał jej budowę. Architekt Zillmann wzorował się na stylu barokowym: willę wybudował na skraju lasu, a do tego otoczył ogrodem.

Giszowiec, jako nowoczesne osiedle, posiadał własną instalację wodociągową, za którą spółka Giesches Erben zapłaciła 150 tysięcy marek. Na południowo-wschodnim krańcu dzielnicy, w jej najwyżej położonej części stanęła wieża ciśnień, która góruje tu do dziś.

Robotnicy mieszkający na osiedlu Giszowiec codziennie rano wychodzili do pracy w kopalni Wieczorek. Najstarsze wzmianki o wydobywaniu w tym miejscu węgla pochodzą z 1788 roku, kiedy to ówczesny dziedzic ordynacji mysłowickiej, Feliks Mieroszewski, założył na terenach dóbr mysłowickich (dzisiejsze osiedle Giszowiec) pierwszą w tym rejonie kopalnię Bergthal. Węgiel wydobywano w niej z przerwami do 1823 roku. Za datę powstania dzisiejszej kopalni Wieczorek przyjmuje się 6 stycznia 1826, czyli dzień nadania pola górniczego Morgenroth.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1644)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Giszowiec – czarny ogród
Giszowiec – czarny ogród
Giszowiec – czarny ogród
Giszowiec – czarny ogród
Giszowiec – czarny ogród
Giszowiec – czarny ogród
Giszowiec – czarny ogród

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter