Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Odpust w Radzionkowie

Autor wpisu: Sara Dzionsko, Magdalena Glanc, Piotr Koloch, Karol Majewski, Artur Oleś i Artur Wrodarczyk
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Odpust w Radzionkowie to wydarzenie dla miasteczka szczególne. Oczywiście łączy się z tradycją odpustu parafialnego, czyli uroczystości na cześć patrona danego kościoła, okraszonej zwykle licznymi atrakcjami – strojeniem budynku kościoła, folklorystycznymi zabawami i targiem różności.

W Radzionkowie odpust na cześć patrona miasteczka, Św. Wojciecha, przypada na 25 kwietnia. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla lokalnej społeczności. Zaczyna się od „sumy odpustowej”, procesja wędruje po ulicach miasteczka. Dookoła straganiarze rozbijają swoje kolorowe „budy”, gdzie oczy cieszy widok odpustowych „lizoków”, drewanianych „ptoszków” i pistoletów na „pac-patraony”. Można kupić oczywiście także tradycyjne słodkości czyli „maszkyty”. Jeżeli już o kulinariach mowa, to Radzionków i radzionkowy odpust słyną z miejscowej rolady. Nie może się bez niej obejść radzanowski stół w czasie odpustu. Najlepsze rolady wyrabia się w restauracji „Relax” Pana Skołudki. Posiada on nawet specjalny certyfikat na przyrządzanie najbardziej tradycyjnej rolady w mieście.

Podczas odpustu można też zobaczyć „choriony”, czyli starsze kobiety ubrane w tradycyjne rozbarskich strojów.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 2371)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Odpust w Radzionkowie
Odpust w Radzionkowie
Odpust w Radzionkowie
Odpust w Radzionkowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter