Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Fredro w Bieszczadach

Autor wpisu: Martyna Ciombor, Ewa Sławińska, Monika Kawulicz i Karolina Latawiec (uczniowie Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Cisnej), Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Aleksander Fredro to jedno z najgłośniejszych nazwisk polskiej literatury. Pisarz często bywał w Bieszczadach i zawsze z ogromnym sentymentem tu powracał. Co ciągnęło go w te strony? Wspomnienia z dzieciństwa.

W XV wieku właściciele wsi Hoczew nad rzeką Hoczewką wybudowali dwór z małym, prostokątnym dziedzińcem. W tym dworze wiele lat później, w 1770 roku przyszedł na świat Jacek Fredro – ojciec Aleksandra. Fredrowie przez następne lata byli właścicielami Hoczwi. W pobliżu starego, częściowo zburzonego dworu ojciec pisarza wybudował drugi, tym razem klasycystyczny dwór, w którym zamieszkała cała rodzina. Był to staropolski dworek parterowy z czterema kolumnami na ganku. Choć Aleksander urodził się w Surochowie pod Przemyślem, to w dzieciństwie często bywał w Hoczwi, co uwiecznił na kartach swojej autobiograficznej książki Trzy po trzy.

Hoczew nie była jedyną bieszczadzką miejscowością wspominaną przez Fredrę. Dużym sentymentem darzył także Cisną, w której jego ojciec Jacek wybudował niewielki dwór i hutę żelaza wykorzystującą miejscowe złoża rudy ze stoków Hyrlatej. Przy hucie działała tzw. fryszerka poprawiająca jakość wytopionego żelaza. Huta funkcjonowała do połowy XIX wieku. Produkowała głównie wyroby wykorzystywane na cmentarzach – ogrodzenia i krzyże nagrobne. Jako dziecko Aleksander Fredro trzykrotnie odwiedził Cisną, o czym przypomina tablica pamiątkowa umieszczona za stacją benzynową.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1257)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Fredro w Bieszczadach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter