Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ludowe kamieniarstwo bruśnieńskie na przykładzie cmentarza w Horyńcu-Zdroju

Autor wpisu: Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Horyńcu – Zdroju, Małgorzata Stelmach, Paulina Sygnatowicz
Data publikacji: 26.11.2010
Okres historyczny: Barok XVII w.

Cmentarz w Horyńcu-Zdroju kryje zabytki, które stanowią najcenniejsze dziedzictwo sztuki ludowej okolic Lubaczowa – rzeźby z bruśnieńskiego ośrodka kamieniarskiego. Jego centrum było Stare Brusno na Roztoczu Wschodnim, gdzie kamień do celów użytkowych eksploatowano zapewne od późnego średniowiecza. Świadczy o tym już sama nazwa miejscowości. „Brusem” określano bowiem większe bloki kamienne poddawane obróbce, które służyły do wyrobu kamieni młyńskich i żarnowych albo do ostrzenia narzędzi.

Początków twórczości artystycznej w kamieniu należy szukać na tym terenie już w XVII wieku, ale dominujący w kamieniarce bruśnieńskiej nurt ludowy rozwinął się w pełni dopiero na początku XIX wieku, a największy rozkwit przeżywał na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy to rozpowszechniły się typowe kamienne krzyże, figury nagrobne i wotywne, tworzone przez rzeźbiarzy samouków. Fach bardzo często przechodził z ojca na syna. Szczególnie zasłużona w tej dziedzinie była rodzina Chmielów, która kamieniarstwem trudniła się już od 1765 roku aż po kres kamieniarstwa bruśnieńskiego ok. 1947 roku. Po artystach takich jak oni pozostały wspaniałe dzieła na licznych cmentarzach, w tym na cmentarzu w Horyńcu-Zdroju.

Źródło:

Lew Stefan, Ludowy ośrodek kamieniarski w Bruśnie, „Rocznik Przemyski” 1967, t. 11.
Kawałko Dorota, Bruśnieński ośrodek kamieniarski, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny”, nr 3/1995

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1928)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter