Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Konin Iwaszkiewicza

Autor wpisu: Marta Konarzewska
Data publikacji: 29.11.2010
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Chyba wszyscy pamiętamy z zajęć historii w podstawówce lekcje o bursztynowym szlaku. Poznawaliśmy miasta – ważne punkty na tej trasie. Konin był właśnie jednym z takich miast. Dziś jest nieco zapomniany, nie cieszy się popularnością wśród turystów.

Jarosław Iwaszkiewicz odwiedził to historyczne miejsce przypadkiem, kiedy to 25 czerwca 1945 roku został zaproszony na wieczór autorski. Jak wspomina, przyjęto go „jak arcybiskupa”. Miasteczko zachwyciło poetę prostotą i gospodarnością, a wyobraźnia literacka nadała mu wymiar bajkowy. W dzienniku zanotował: 

„Konin to miłe miasteczko; schludne i ciche. Z prześlicznym parkiem, pełnym starych dębów w pobliżu rzeki, z kształtnym rynkiem, piękną farą stawianą przez Kazimierza Wielkiego, i zabawnym ratusikiem. Na tym ratuszu skacze herbowy rumak Konina. A dołem białe kolumienki przypominają operową dekorację”.
 
„Kształtny rynek” to dzisiejszy Plac Wolności. Stoją tam renesansowa kamienica Jana Zamełki oraz klasycystyczne: gmach starostwa powiatowego i kamienica zwana „Grodzką”. Ta ostatnia w czasach carskich była więzieniem.
 
„Zabawny ratusik” to klasycystyczny ratusz zaprojektowany przez Andrzeja Pelletiera. Wybudowano go między 1796 a 1803 rokiem na ówczesnym rynku. Ze względu na ograniczoną szerokość placu ulice przylegające do ratusza wymusiły nietypowe ustawienie bocznych ścian. To dlatego rzut budynku ma kształt trapezu, co wygląda niespotkanie i, jak pisze poeta, może nieco zabawnie.
 
Konin jawi się Iwaszkiewiczowi radośnie i żywo. Zachwycony notuje:
 
„Z drugiej strony miasteczka wstaje blada pełnia księżyca. Wieńce po wodzie rozpływają się, jakiś pies goni je i przynosi na brzeg ku niesłychanej uciesze zebranych. Na moście, na przystani, wszędzie radość, okrzyki, race”.
 
Może warto, śladami artysty, przespacerować się po uliczkach, o których malowniczości zapominamy zapracowani, zanurzeni w codzienność, zabiegani. Może warto pojechać do Konina albo innego podobnego miejsca, by zauważyć, że „jedną z najprzyjemniejszych rzeczy na tym świecie jest odwiedzanie prowincjonalnych miasteczek”, bo „nigdzie nie widzi się tak gorąco, tak żywo pracy ludzkiej, organizowania się, tworzenia”. Iwaszkiewicz pochodził z prowincji, czuł jej ducha. Może warto iść za jego przeczuciem. Popatrzeć raz na jakiś czas na niesłusznie zapomniane miasta okiem artysty, bajarza, który zwykłym budynkom nadaje wymiar magiczny, a zdarzenia wzbogaca o aurę cudowności. Który prosty opis zamienia w kołysankę:
 

„Stoimy teraz na balkonie (...) w blasku księżyca ratusz naprzeciwko, jak dekoracja z Carmen, bieli się swoimi czterema kolumnami. A zegar nad wspiętym koniem herbu wskazuje trzecią. Cisza panuje nad miastem. Konin śpi: i zapracowany starosta, i zmęczony dyrektor gimnazjum, i stolarz, który kochał książki, (...) i młody nowelista, i ta pianistka, która gra na fortepianie... Jutro znów praca. Wszystko zacznie się od nowa, potoczą się, popłyną wianki dni. Dobranoc, moi kochani, śpijcie spokojnie!”.

Źródło:

Iwaszkiewicz Jarosław, Dzienniki 1911–1955, Warszawa 2007.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1198)

Komentarze (2):

Tomasz Andrzej Nowak www.konin-starowka.pl, 18.12.2010
Wianki, czyli odwiedził wtedy Konin w czerwcu na Św. Jana, bo 24.06. w Koninie była tradycja "wianków" na Warcie. Renesansowa kamienica Jana Zamełki - nazwisko właściciela brzmiało Zemełka - dr Jan Zemełka

W.Duczmal, 16.12.2010
Iwaszkiewicz napisał:"Stoimy teraz na balkonie (...) w blasku księżyca ratusz naprzeciwko, jak dekoracja z Carmen, bieli się swoimi czterema kolumnami. ..." Ciekawe w której kamienicy nocował ?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Konin Iwaszkiewicza
Konin Iwaszkiewicza
Konin Iwaszkiewicza
Konin Iwaszkiewicza
Konin Iwaszkiewicza

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter