Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Raj Radziwiłła

Autor wpisu: Magdalena Stopa
Data publikacji: 29.11.2010
Okres historyczny: 1800-1914

Tutaj książę Antoni Radziwiłł i jego goście ucztowali po polowaniach, rajem nazwał to miejsce Fryderyk Chopin.

Pałac w Antoninie już z daleka robi wrażenie – drewniany, wysoki, z tarasem widokowym na szczycie dachu. Położenie pośród lasu i potężne poroża łosi wieńczące tympanony pałacu nie pozostawiają wątpliwości – to przybytek myśliwski. Na gościa wchodzącego do wnętrza spogląda kilkadziesiąt wypchanych jelenich głów. Efekt kojarzy się z jakąś prowokacyjną instalacją współczesnego artysty.

Romantyczny pałacyk położony w wielkopolskich lasach, w otoczeniu licznych stawów, wziął swą nazwę od imienia właściciela – księcia Antoniego Radziwilła – namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Książę, w latach 20. XIX wieku zamówił projekt letniej rezydencji u sławnego Karola Fryderyka Schinkla. Czołowy berliński architekt stworzył dzieło wyjątkowe, jeden z najciekawszych przykładów architektury drewnianej w Polsce.

Wysoki, czteropiętrowy pałac wzniesiono na nietypowym planie ośmioboku, z czterema przylegającymi do niego niższymi skrzydłami. Konstrukcja pałacu jest drewniana, od strony wewnętrznej – wypełniona cegłą, z zewnątrz – obłożona modrzewiowymi belkami. Główną salę, o powierzchni 200 m² i wysoką na trzy kondygnacje, otaczają drewniane galerie. Prowadzą one do pokoi w skrzydłach pałacu. Ozdobny, polichromowany strop sali wspiera zaledwie jedna, monumentalna, murowana kolumna, ustawiona po środku. Wokół niej zawieszono rogate trofea. W kolumnie architekt ukrył przewody wyprowadzające dym z dwóch wbudowanych w nią na parterze dużych kominków. Ich ogień zimą ogrzewał salę, pieczono w nim również dziczyznę. W najlepszych czasach na polowaniach u księcia bawiło ponad 100 osób.

Pałac był nie tylko miejscem spotkań myśliwych. Książę Radziwiłł, z zamiłowania muzyk wiolonczelista (napisał m.in. muzykę do Fausta, premiera opery odbyła się w Berlinie w 1835 roku, a w Polsce w 2003 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu) i mecenas sztuki, zaprzyjaźniony z Goethem i Beethovenem, dwukrotnie gościł tu młodego Chopina. W Antoninie powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. „Jakże żywo stają mi w pamięci dnie, w których to komponowałem! Było to w Poznańskiem, w otoczonym wielkimi lasami zamku księcia Radziwiłła, w nielicznym, ale bardzo doborowym towarzystwie. Rano polowaliśmy, wieczorem muzykowaliśmy. (...) Byłbym tam siedział, dopóki by mię nie wypędzono, ale moje interesa, a szczególniej mój koncert, jeszcze nie skończony, przynaglił mię do opuszczenia tego raju”, pisał Fryderyk. Na pamiątkę tych spotkań są tu organizowane koncerty: co roku w lipcu – Konfrontacje Chopinowskie, a we wrześniu – Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni".

Pałac do wybuchu II wojny należał do rodziny Radziwiłłów. Wojnę przetrwał, ale po 1945 roku jego wyposażenie zostało rozgrabione, nie ma tu prawie żadnych sprzętów pamiętających właścicieli. Podobno do dzisiaj można w okolicznych domach odnaleźć kafelki z kominków i resztki pałacowych mebli. Wycięto wówczas też część starodrzewia w 13-hektarowym parku. W latach 60. działał tu ośrodek kolonijny, co pogłębiło zniszczenie budynku. W latach 70. poddano pałac gruntownym pracom konserwatorskim, adaptując go na cele hotelowe i koncertowe. Urządzono salon muzyczny i bibliotekę poświęconą Chopinowi, a przed pałacem odsłonięto jego pomnik. Działania te zdobyły wyróżnienie międzynarodowej organizacji „Europa Nostra”.

W sąsiedztwie pałacu znajdują się rezerwat leśny „Wydymacz”, a także staw Szperek, przy którym można wypożyczania sprzętu wodnego, wędkowania i kąpieli. Natomiast w odległości 30 km rozciągają się dwa olbrzymie rezerwaty ornitologiczne wokół słynnych milickich stawów, z których pierwsze założyli cystersi w XIII wieku.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1250)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Raj Radziwiłła
Raj Radziwiłła
Raj Radziwiłła

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter