Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zamek Chudów

Autor wpisu: ewamlynarczyk
Data publikacji: 10.01.2011
Okres historyczny: Odrodzenie XVI w.

Renesansowy zamek w Chudowie jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych na Śląsku. Został wybudowany przez Jana Gierałtowskiego w latach 30tych XVI wieku. W cieniu starego zamczyska odbywa się wiele imprez o tematyce historycznej.

 

Obecny renesansowy zamek zbudowano na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 30 x 26 m. W środku założenia znajdował się niewielki dziedziniec z centralnie usytuowaną studnią. Czworoboczną wieżę o wymiarach 8,8 x 7,5 m umiejscowiono w południowo-zachodniej części założenia. Po obu jej stronach wzniesiono prostokątne budynki mieszkalne. Po prawej stronie wieży znajdował się trzykondygnacyjny tzw. dom pański, z którego przyziemia na zewnątrz prowadziła zamkowa furta. Po lewej stronie wieży był ulokowany tzw. budynek służebny.
 
Zamkowy dziedziniec okalały drewniane ganki. Pierwotne wejście do zamku wiodło przez most nad fosą, prowadzący bezpośrednio na drugą kondygnację wieży.   Brak dokumentów związanych z budową zamku uniemożliwia dokładne określenie daty jego powstania. Z badań historycznych wynika, że renesansowy zamek powstał na miejscu wcześniejszego średniowiecznego założenia, po którym relikty zostały odsłonięte w czasie badań archeologicznych prowadzonych od 2000 roku i który należy wiązać z XV-wieczną siedzibą rodu Chudowskich.  
 
Za budowniczego renesansowego zamku kamienno-ceglanego uznaje się Jana Gierałtowskiego, który w 1532 roku kupił dobra rycerskie Chudów-Paniówki. Po jego śmierci majątek odziedziczył syn Wacław. Gierałtowscy byli w posiadaniu budowli do 1622 roku. W latach 1706–1767 jej właścicielami była rodzina Foglarów. W tym czasie zamek przeżywał swój kolejny rozkwit i, jak podają źródła historyczne, należał wówczas do najwspanialszych rezydencji na Górnym Śląsku. Odbywały się tu liczne bale i przyjęcia. Po 1768 roku zamek dość często zmieniał właścicieli, tracąc  tym samym na znaczeniu.
 

W 1837 roku zamek w Chudowie przeszedł w ręce Aleksandra von Bally, który dokonał licznych przebudów, nie uwzględnił jednak pierwotnego stylu budowli, co doprowadziło do zatarcia renesansowej formy obiektu. Między innymi w związku z legendami mówiącymi, iż zamek w Chudowie jest starą twierdzą templariuszy, von Bally przebudował wieżę – umieścił w niej kaplicę (połączono dwie kondygnacje wieży). W tym czasie zmianie uległo również najbliższe otoczenie zamku, przy którym powstał duży budynek gospodarczy. Mieściły się w nim zamkowy browar i karczma.

Źródło:

Dagmara Adamska-Heś, Robert Heś, Roman Szołtysek, Dzieje zamku w Chudowie, Katowice 2001.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1196)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter