Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice

Autor wpisu: GosiaK
Data publikacji: 13.01.2011

Ponad pięćdziesiąt powozów – od sań śnieżnych, przez karety i bryczki, po historyczny konny wóz strażacki – kolekcja siodeł kawaleryjskich, uprzęże i kiełzna – ta niepowtarzalna ekspozycja czeka na Was w zabytkowym spichlerzu mieszczącym Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice.

 

 

Jak to było w czasach, kiedy ulice były wypełnione stukotem kopyt o miejskie bruki, lśniącymi karetami mknącymi środkiem jezdni, ciężkimi furgonami wiozącymi beczki z piwem, lekkimi kariolkami unoszącymi eleganckie damy? W czasach, kiedy do transportu potrzebny był powóz zaprzęgnięty w konie – konie zawsze lśniące i dumne, kłusujące jeden przy drugim, z wypolerowaną uprzężą, pewnie ciągnące karetę?
 
Szansą na zasmakowanie klimatu tych czasów jest wizyta w spichlerzu z początku XVIII wieku, gdzie właśnie powstaje Muzeum Galowice – muzeum pojazdów zaprzęgowych i jeździectwa prowadzone przez Fundację Gallen. Na ekspozycję składa się kolekcja założyciela placówki – doktor Tadeusza Kołacza – który pierwszy pojazd odnalazł na terenie jednego z gospodarstw Wielkopolski 35 lat temu. Zafascynowany kształtem, piękną robotą kowalską i drewnem oprawionym w metal kupił powóz, ratując go od historii typowej dla wielu innych powozów niszczejących w tamtych czasach za stodołami polskich wsi.
 
Zakup tego powozu – milorda zbudowanego w cesarskiej, wiedeńskiej wytwórni Schustala – dał początek liczącej już ponad 50 pojazdów kolekcji prezentowanej w Muzeum Galowice. Składają się na nią: karety, bryczki, omnibusy, wolanty, landolet, lando, milord, victoria, polowiec, sulki, 10 przepięknych sań, a nawet konny wóz strażacki. Nie tylko pojazdy zaprzęgowe tworzą ekspozycję, bo Muzeum Galowice ukazuje też historię i znaczenie koni w rozwoju transportu oraz wyposażenie wsi śląskiej. Kolekcję dopełnia imponujący zbiór siodeł kawaleryjskich z całego świata, przekazany w depozyt przez kolekcjonera Pawła Biczyskę, kilkaset kiełzn, uprzęży, tysiące ponadstuletnich kart pocztowych z pojazdami zaprzęgowymi i końmi, narzędzi i urządzeń używanych w procesie produkcji pojazdów zaprzęgowych, rycin i obrazów oraz książek tematycznych. Unikalną ciekawostkę stanowi oryginalna, szwajcarska konna kuchnia polowa z 1905 roku z kompletnym wyposażeniem, m.in. w naczynia cynowe.
 
Muzeum mieści się na terenie dawnych dóbr rodziny von Lieres und Wilkau, w zabytkowym, szachulcowym spichlerzu z 1730 roku, stojącym w Galowicach koło Żórawiny pod Wrocławiem. Spichlerz został – podobnie jak powozy uratowany przed zniszczeniem przez doktora Tadeusza Kołacza. Budynek ten jest ostatnim zachowanym na Dolnym Śląsku tak dużym, całkowicie drewnianym obiektem gospodarczym. W okresie użytkowania jako magazyn zbożowy na każdej z czterech kondygnacji o powierzchni łącznie 1400 m² składowano zboże do 1 m wysokości, co daje łącznie tysiące ton. Od olbrzymiego ciężaru drewniane podłogi pokrzywiły się lekko, a „zjeżdżalnia na worki”, poprowadzona przez wszystkie kondygnacje, do dzisiaj zachowała drewno wyszlifowane tysiącami zsuwanych worków wypełnionych ziarnem. Wszystko to świadczy o ogromnej pracy mieszkańców tego regionu wykonywanej na przestrzeni setek lat i sprawia, że kolekcja powozów oraz wyposażenia wsi śląskiej świetnie tutaj pasuje.  
 
Od 2002 roku spichlerz stanowi własność powołanej przez doktora Tadeusza Kołacza Fundacji Gallen, organizacji pożytku publicznego. Nazwa została zaczerpnięta od przedwojennej nazwy Galowic. Organizacja ta  konsekwentnie realizuje cel, jakim jest stworzenie placówki muzealno-edukacyjnej. W Muzeum Galowice wdrożymy programy edukacyjne, w ramach których będą się odbywać warsztaty rzemieślnicze, a nauczyciele, mając do dyspozycji ekspozycję spichlerza, będą mogli poprowadzić zajęcia w oparciu o wspólnie przygotowane konspekty lekcji, materiały dydaktyczne i wiedzę pracowników muzeum, którzy zawsze posłużą pomocą.
 

 

Otwarcie Muzeum Galowice nastąpi wiosną 2011 roku, a już teraz zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.gallen.pl, www.galowice.pl, na której znajdują się wszelkie informacje na temat bieżących prac w muzeum oraz Fundacji Gallen.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1304)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice
Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice
Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice
Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice
Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice
Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice
Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice
Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice
Muzeum Powozów i Zaprzęgów Galowice

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter