Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Bemowskie Zaburzenia Teatralne

Autor wpisu: Karolina Krawczyk
Data publikacji: 21.01.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Bemowskie Zaburzenia Teatralne to świeża inicjatywa na mapie Warszawy. Dotychczas odbyły się dwie edycje festiwalu. Impreza wyrosła z potrzeby podzielenia się twórczością niszową, pozostającą na co dzień na marginesie sztuki i często niedostępną dla „przeciętnego” widza. Bemowskie Zaburzenia Teatralne to przegląd różnorodnych form mało znanego i niedocenianego wciąż nurtu współczesnego teatru, który bywa mylnie nazywany „teatroterapią”.

Inicjatorką projektu jest Agata Adamek, na co dzień pracująca w Art.Bemie jako reżyser Teatru Zgoda, w którym aktorami są osoby ze schizofrenią. Art.Bem pełni funkcję gospodarza, choć podejmowane są starania, by impreza odbywała się bliżej centrum stolicy i tym samym stała się bardziej dostępna dla warszawiaków, dlatego poszczególne propozycje festiwalowe goszczą również w Instytucie Teatralnym czy w Centrum Sztuki Współczesnej.
 
Jak podkreślają organizatorzy, są dwie drogi teatralnej działalności osób określanych jako niepełnosprawne – teatr jako narzędzie terapii oraz teatr jako pełnowartościowa wypowiedź artystyczna. Zaburzenia Teatralne są zdecydowanie bliżej tej drugiej opcji – mają być szansą przyjrzenia się takim zjawiskom współczesnego teatru, które prezentują nowy język teatralny, świeży i alternatywny wobec głównego nurtu, ale którym trudno przedostać się na profesjonalne sceny i zostać zauważonym przez widzów i krytykę. Takim, które – spychając kwestie terapeutyczne na plan dalszy – prezentują przede wszystkim inspirujące poszukiwania estetyczne i intelektualne, tworzą sztukę „pogranicza” i stanowią wyzwanie dla współczesnego widza. Ambicją Zaburzeń jest walka z krzywdzącymi stereotypami i pokazanie pełnowartościowej sztuki, którą tworzą artyści nieprofesjonalni, niepotrzebnie obarczani piętnem „chorych” lub „niepełnosprawnych”. Norma, zaburzenie i szaleństwo mają przecież granice umowne, a terytorium sztuki z założenia powinno być obszarem wolności i zaprzeczeniem codziennych klasyfikacji i etykietek.
 
Obok teatrów nieprofesjonalnych na Zaburzeniach występują tak zwani „zawodowcy” – wybór artystów jest subiektywny i skoncentrowany na zjawiskach interesujących w kontekście współczesnego języka teatralnego i języka sztuki w ogóle. Dotychczas gośćmi festiwalu były: Theater Thikwa z Niemiec, Teatr Maatwerk z Holandii oraz polskie grupy: Opera Buffa, Teatr 21, Teatr Klamra, Pracownia Prowincja, Teatr Zamknięty od Środka, A3 Teatr, Biuro Rzeczy Osobistych, Teatr Wiem Kiedy Nie Mogę. Wielość estetyk i tematów prezentowanych spektakli pokazuje, jak bardzo w ostatnich latach rozwinął się ten nurt teatru, a także tkwiący w nim potencjał. Teatralnemu przeglądowi zawsze towarzyszą imprezy dodatkowe – dyskusje z udziałem artystów i teatrologów, wystawy, pokazy filmów oraz warsztaty.
 
Z roku na rok impreza rozwija się i zatacza coraz szersze kręgi, choć nie jest łatwo zdobyć masowe zainteresowanie tak niszowymi działaniami. Wciąż wiele jest w nas uprzedzeń i lęków przed „innymi’. Bemowskie Zaburzenia Teatralne mają jednak duże szanse, by wkrótce stać się popularnym i chętnie odwiedzanym warszawskim festiwalem, podczas którego dojdzie do spotkania i zbliżenia dwóch odrębnych na co dzień światów.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1198)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Bemowskie Zaburzenia Teatralne
Bemowskie Zaburzenia Teatralne
Bemowskie Zaburzenia Teatralne
Bemowskie Zaburzenia Teatralne

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter