Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Łodzianka Andrzejewska

Autor wpisu: Marta Konarzewska
Data publikacji: 24.01.2011

Od 1932 roku Jadwiga Andrzejewska, aktorka teatralna i filmowa, grała w Warszawie – w Teatrze Narodowym, Teatrze Polskim, Teatrze Ateneum. Urodziła się jednak w Łodzi. Na początku kariery występowała w rodzinnym mieście w kabarecie Jar przy ulicy Kilińskiego 127.

Grała też w filmach. W Dziewczętach z Nowolipek na podstawie powieści Poli Gojawiczyńskiej, a potem Strachach w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego i Karola Szołowskiego i Wyrokach życia Juliusza Gardana. Rolę Hanny w tym ostatnim filmie uważa się za jej największe osiągniecie aktorskie.
 
Specjalizowała się w rolach tragicznych, ukazujących niewesoły los. Wcielała się w postaci kobiet trudnych.
 
Hanna symbolicznie jest wnuczką faustowskiej Małgorzaty. To dzieciobójczyni. Została podstępnie uwiedziona i postawiona przed sądem. Tematem filmu jest jednak nie tylko dramat matki, lecz dramat dwóch kobiet (Hanny i jej adwokatki) uwikłanych w miłosny i tragiczny trójkąt.
 
W Strachach Andrzejewska gra rolę poniekąd podobną. Tam też zachodzi w niechcianą ciążę, która prowadzi do nieszczęścia. Najpierw uniemożliwia jej karierę (jest tancerką), a potem w ogóle pracę. Lilka (tak ma na imię bohaterka) decyduje się więc na przerwanie ciąży, to umożliwia jej dalszy byt, przez moment zaznaje nawet szczęścia, ale decyzja ta odciska swoje piętno. Rzuca ją kochanek. Nadzieje na ślub gasną, a szanse na jakiekolwiek szczęście zostają przekreślone. Dziewczyna popełnia samobójstwo.
 
Po wybuchu wojny Andrzejewska grała we Lwowie. W 1941 roku trafiła do Azji Środkowej, gdzie wystąpiła w kilku filmach, między innymi w Dzielnicy N 14. Grywała na Bliskim Wschodzie i we Włoszech. Była też członkinią czołówki teatralnej 7. dywizji w Kermine.
 
W 1947 roku powróciła do rodzinnej Łodzi.
 
Kilka lat występowała na deskach Teatru 7.15, a później związała się na stałe z Teatrem Powszechnym. Na ten okres przypadają jej szczytowe osiągnięcia artystyczne w przedstawieniach Babie Dziwo, Matka Courage czy Moralność pani Dulskiej.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1421)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Łodzianka Andrzejewska
Łodzianka Jadwiga Andrzejewska

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter