Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Tradycje Krainy św. Anny

Autor wpisu: Stowarzyszenie Kraina św. Anny
Data publikacji: 26.01.2011

Obchodzenie różnych tradycji na Śląsku jest ściśle związane z kalendarzem kościelnym i świętami. Wśród bardzo żywych i kultywowanych tradycji są:

Wodzenie Niedźwiedzia – zwyczaj związany z końcem karnawału. Grupa przebierańców z niedźwiedziem, prowadzonym przez leśniczego, odwiedza domy mieszkańców wsi. Wśród przebierańców są: ksiądz, bocian, śmierć oraz przedstawiciele wielu zawodów (lekarz, policjant, kominiarz itp.) Gospodyni musi zatańczyć z niedźwiedziem oraz przekazać dary dla przebierańców, całość kończy się zabawą, podczas której zabija się starego niedźwiedzia (stary rok i wszystkie związane z nim troski), a rodzi się nowy, mały niedźwiadek, który daje nadzieję na cały rok.
 
Babski comber – impreza zwyczajowo odbywająca się w tłusty czwartek, w której biorą udział wyłącznie kobiety w przebraniach. Prawdopodobnie wywodzi się od starego zwyczaju wprowadzania młodych dziewczyn na wesoło w dorosłe życie kobiet (mężatek).
 
Zdobienie kroszonek – przed Wielkanocą barwi się jajka (szczególnie na czerwono, niebiesko, żółto, brązowo, zielono), a następnie za pomocą specjalnych nożyków wydrapuje się misterne wzory kwiatowe. Jest to regionalna ornamentyka, która została wykorzystana do zdobienia porcelany (wzory są malowane na porcelanie z tzw. wzorem opolskim).
 
Palenie Judasza – polega na paleniu śmieci, szmat, gałęzi wraz z kukłą Judasza wykonaną z gałganów. Odbywa się w Wielką Środę, poprzedzającą Święta Wielkiej Nocy. W ten sposób ludzie przygotowują się do wiosny i odnowienia przed Wielkanocą wskutek wymiatania z kątów wszelkich śmieci po zimie i symbolicznego spalenia ich wraz kukłą Judasza.
 
Kwiatowe kobierce na Boże Ciało – w Kluczu i Zimnej Wódce, Zalesiu, Leśnicy cała droga jest wysypywana finezyjnymi kwiatowymi kobiercami, których szerokość na całej trasie przemarszu procesji jest taka sama. Zwykle mieszkańcy używają kwiatów polnych: łubinu, chabrów, dzwonków, a także piwonii.
 
Żniwnioki (dożynki) – odbywają się wtedykorowody żniwne (Umzug), na czele pochodu jadą korony żniwne i pojazdy, na których są organizowane pokazy tematyczne (najczęściej humorystyczne) z życia wsi i kraju.
 
Obchody św. Marcina (11 listopada) – przez miejscowości przechodzą korowody dzieci i mieszkańców z latarniami z postacią św. Marcina na koniu. Impreza zwyczajowo kończy się biesiadą z poczęstunkiem – drożdżowymi rogalami św. Marcina.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1200)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Tradycje Krainy św. Anny
Tradycje Krainy św. Anny
Tradycje Krainy św. Anny
Tradycje Krainy św. Anny
Tradycje Krainy św. Anny

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter