Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Powojenne tradycje ceramiczne w Żarach

Autor wpisu: Magdalena Kerc, Paulina Mizera, Marek Nowicki (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach)
Data publikacji: 09.02.2011

Żary słynęły swego czasu, podobnie jak leżący niedaleko Bolesławiec, z wyrobów ceramicznych. Są to bowiem rejony bogate w złoża różnorodnych glin i materiałów do produkcji ceramiki. Fakt ten postanowiła wykorzystać PRL-owska władza, rozwijając w tym rejonie właśnie przemysł ceramiczny.

W 1960 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania w Zielonej Górze powołało do życia Technikum Ceramiczne. Swoje miejsce znalazło ono w Żarach. Pierwsi uczniowie zawitali do budynku przy ulicy 9 Maja. Pech chciał, a może to nieuwaga spowodowała, że budynek spłonął. Technikum nie przestało jednak istnieć. W 1964 roku zostało przeniesione do budynków przy ulicy Zielonogórskiej 23. Na potrzeby szkoły zaadaptowano dawne przylotniskowe koszary niemieckie.

Przyszli mistrzowie ceramiki pomieszczenia musieli dzielić z uczniami Technikum Chemicznego, Liceum Medycznego oraz Zasadniczą Szkołą Chemiczną. A jednak pozostawili po sobie ślad – ścianę w jednej z sal ozdobili fragmentami wykonywanej przez siebie ceramiki.

Wraz ze zmianą ustroju zmieniło się zapotrzebowanie na rynku. Okazało się, że technicy ceramicy nie są już potrzebni. W 1990 roku zamknięto dotychczasowe kierunki nauczania, a Technikum Ceramiczne zamieniono w Technikum Hotelarskie. Na zapleczu szkoły pozostały jednak maszyny ceramiczne, a w środku zabytkowa stoi ściana, świadcząca, że ceramika była sztuką.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1656)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter