Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury

Autor wpisu: Piotr Żak, główny specjalista ds. muzealnych
Data publikacji: 10.02.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury mieści się w zabytkowym Pałacu nad Młynówką. Placówka funkcjonuje od 2000 roku i jest jedyną instytucją o takim profilu na terenie powiatu gryfickiego. Bogate i różnorodne zbiory co roku przyciągają tysiące zwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia muzealne oraz specjalna oferta wakacyjna skierowana przede wszystkim do turystów.

Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
Muzeum Pałacowe, działające przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, wyłoniło się z Izby Regionalnej ,,Nasz Dom” utworzonej w 2000 roku z inicjatywy dyrektor TOK-u, Renaty Korek. Początkowo Izba Regionalna funkcjonowała w jednej niewielkiej sali, jednak na skutek systematycznego wzrostu liczby eksponatów, część zbiorów przeniesiono do kolejnego pomieszczenia, tworząc w ten sposób dwie stałe ekspozycje: ,,Krajobraz kulturowy wsi pomorskiej”, czyli tak zwaną Izbę Chłopską, oraz ,,Rekonstrukcję wyposażenia pokoju trzebiatowskich mieszczan z przełomu XIX i XX wieku”, czyli tzw. Salonik Mieszczański, w którym można ponadto zobaczyć wystawę ,,To był świat w zupełnie starym stylu… Trzebiatów, Mrzeżyno i Kępa na dawnej pocztówce”.
 
Powstanie Izby Regionalnej było wynikiem społecznego zapotrzebowania, braku tego typu placówki w powiecie gryfickim oraz pasji i zaangażowania dyrektor TOK-u. Muzeum Regionalne funkcjonowało od 1913 roku, kierował nim znany trzebiatowski regionalista – Johann Malotki. Przestało ono istnieć w 1945 roku, a jego bogate zbiory uległy rozproszeniu (część najcenniejszych wywieziono w ostatniej fazie wojny do muzeów szczecińskich, pozostałe eksponaty zostały rozgrabione przez szabrowników). Trzebiatów, jako miasto o wyjątkowej historii, pełne zabytków, przez kolejne powojenne dziesięciolecia nie doczekało się jednak choćby namiastki placówki muzealnej, wskutek czego wiele dokumentów i przedmiotów świadczących o przeszłości regionu zostało zniszczonych lub sprzedanych (praktyki palenia poniemieckich mebli, książek i dokumentów były po 1945 roku na porządku dziennym, natomiast przedmioty codziennego użytku oraz dokumenty przywiezione przez pierwszych polskich osadników lub wytworzone w pierwszych latach powojennych były często niszczone, uważano je bowiem za mało wartościowe). Odchodzili także świadkowie wydarzeń z 1945 roku, pionierzy tworzący tutaj podstawy życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego, budujący nową ,,małą ojczyznę”, był to więc już niemal ostatni moment, by ocalić od zapomnienia to wszystko, co mogło świadczyć o skomplikowanej przeszłości regionu.  
 
Pierwsze eksponaty zebrane przez Renatę Korek to przede wszystkim sprzęty domowe, narzędzia rzemieślnicze, fotografie i dokumenty, zarówno poniemieckie, jak i przywiezione przez polskich osadników i ukraińskich przesiedleńców. Zbiory zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie w Czytelni Głównej 5 sierpnia 2000roku podczas Trzebiatowskiego Święta Kaszy. Datę tę przyjmuje się za powstanie Izby Regionalnej ,,Nasz Dom”, której wymowna nazwa świadczy o wielokulturowości Trzebiatowa, jego zróżnicowaniu, Trzebiatów bowiem to miasto czterech kościołów i czterech wyznań. Ze względu na ograniczenia finansowe większość eksponatów została pozyskana w ramach darowizn i depozytów, zaledwie niewielką część zakupiono ze środków TOK-u. Mieszkańcy miasta i gminy systematycznie wzbogacają muzeum o kolejne przedmioty. Pomocą służą także dawni, niemieccy mieszkańcy Trzebiatowa, przekazujący swe często jedyne pamiątki rodzinne.
 
Dział archiwalno-historyczny
Dział archiwalno-historyczny obejmuje zbiory i kolekcje muzealiów oraz archiwaliów pochodzących z Trzebiatowa i regionu, a także przywiezionych tutaj przez osadników i przesiedleńców po 1945 roku z różnych części przedwojennej Polski. Można więc obejrzeć zbiór mebli mieszczańskich z Trzebiatowa i okolic reprezentujących różne style (Ludwik Filip, biedermeier, secesja), instrumenty muzyczne (pianina, fortepian), sztukę użytkową lat 20. i 30. XX wieku, elementy zastaw stołowych, przedmioty codziennego użytku, obrazy, szkice, oleodruki, zbiór monet. Ciekawa kolekcja dotyczy okresu PRL. Składają się na nią meble, przedmioty codziennego użytku, stroje, elementy wyposażenia klasy szkolnej, biura czy typowego mieszkania przełomu lat 60. i 70. Archiwum to natomiast księgozbiór (literatura piękna i popularno-naukowa sprzed 1945 roku oraz powojenna dotycząca Pomorza Zachodniego), bogaty zbiór prasy lokalnej, dokumentów prywatnych i akt urzędowych, kolekcja pocztówek z widokami Trzebiatowa, Mrzeżyna i Kępy, zbiory fotografii oraz mapy.
 
Dział etnograficzny
W dziale etnograficznym zgromadzono przede wszystkim narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, meble z okolicznych wsi, skrzynie wianne (posagowe) z Pomorza, Wileńszczyzny i tzw. Polski Centralnej, stroje ludowe (łemkowskie, pomorski dożynkowy), oleodruki o tematyce religijnej, przedmioty obrzędowe, rękodzieło ludowe, pojemniki do przechowywania żywności, sprzęty kuchenne, kolekcję pisanek wielkanocnych. Eksponaty obrazują krajobraz kulturowy wsi pomorskiej do 1945 roku oraz powojennej, osadniczej, będącej swoistym tyglem wielu kultur i wielu narodów.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 941)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury
Muzeum Pałacowe Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter