Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Józefów

Autor wpisu: dayANDnight89
Data publikacji: 14.02.2011

Z przeprowadzonych na terenie Józefowa badań archeologicznych wynika, że już w neolicie (4500–1800 lat p.n.e.) obszar ten był zamieszkany.

Natomiast sama wieś została założona na terenie należącym do Jaślan prawdopodobnie w 1785 roku, w ramach kolonizacji józefińskiej. Osiedlono tu Bawarczyków. To oni na cześć cesarza Józefa II nazwali kolonię Josefsdorf. Jej upadek nastąpił po pierwszej wojnie światowej, choć część mieszkańców pozostała tu do drugiej wojny światowej. W czasie okupacji niektórzy podpisali volkslistę, a po wyzwoleniu opuścili osadę.
 
W 1895 roku powstała w Józefowie Ochotnicza Straż Pożarna. W jej skład weszły 24 osoby, a prezesem został Stanisław Bieniek. Straż otrzymała od Austriaków ręczną pompę oraz pozwolenie na budowę swej siedziby.
 
Z dokumentów wynika, że w 1906 roku we wsi istniała jednoklasowa szkoła, którą kierował Ferdynand Pasek.
 
Na początku pierwszej wojny światowej Józefów znajdował się dwa razy pod okupacją rosyjską. Po ofensywie wojsk austriackich utworzono tutaj posterunki żandarmerii. Miały one na celu nadzór nad mieszkańcami wsi, demaskowanie zdrajców, szpiegów i ujawnianie schowków zboża ukrywanego przed wojskiem.
 
Obok drogi do Jaślan stoi murowana kapliczka przydrożna o płycinowych dekoracjach ścian, ze szczytem ozdobionym schodkowym fryzem. W szerokiej, półkoliście wykrojonej wnęce znajduje się XIX-wieczna rzeźba św. Jana Nepomucena. Święty, ubrany w strój kanonika, trwa poza czasem, zapatrzony w trzymany w ręku krzyż z przybitym do niego ciałem Zbawiciela.

Źródło:

Mariusz Biskup, Gmina Tuszów Narodowy.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1195)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter