Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Miejsce magiczne, do którego się powraca... Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie

Autor wpisu: CKiS Kalisz
Data publikacji: 15.02.2011
Okres historyczny: 1800-1914

Są takie miejsca na ziemi, które bogowie obdarzyli szczególnymi względami, które przyciągają sławy, są natchnieniem dla artystów. Do takich miejsc należy Antonin, pięknie położony wśród lasów między Ostrzeszowem a Ostrowem. Chętnie ściągają tu miłośnicy muzyki, kultury, przyrody i spokoju.

 

Duch księcia Radziwiłła – miłośnika muzyki, kultury i sztuki
Wśród starego traktu rozciągały się niegdyś wielkie połacie lasów. Nieopodal rozwidlenia dróg, z których jedna biegnie do Wrocławia, a druga – na Śląsk, właściciel tychże włości, książę Antoni Radziwiłł, postanowił wybudować dla siebie letnią siedzibę. Zadanie to powierzył wybitnemu niemieckiemu architektowi Karolowi Fryderykowi Schinklowi i 1824 roku powstał modrzewiowy pałacyk, w którym książę wraz z całą swoją rodziną prowadził ożywione życie towarzyskie i artystyczne.
 
Bo trzeba wiedzieć, że książę Antoni nie tylko piastował godność namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, ale był także wielkim miłośnikiem sztuki, rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Rezydencję namiestnika odwiedzały nierzadko znakomite osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki, sam zaś Radziwiłł, twórca muzyki do Fausta Goethego, gustował w roli mecenasa sztuk pięknych. Z tych, a także z wielu innych powodów był postacią znaną, szanowaną i bardzo wpływową.
 
Jego artystyczna dusza dała o sobie znać, gdy zaprosił do wnętrz pałacowych młodziutkiego, ale już otoczonego sławą, Fryderyka Chopina. W leśnym domostwie Radziwiłłów czas upływał w sposób urozmaicony; Chopin, zajęty głównie muzyką, grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie, rozmawiał z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i... tworzył. Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę to utwór, co do którego mamy pewność, że został napisany w Antoninie. Warto tu jeszcze wspomnieć o Trio fortepianowym g-moll op. 8 zadedykowanym Radziwiłłowi, który za ten dar podziękował w liście do kompozytora.
 
Chopin patronuje temu miejscu od kilkudziesięciu lat, jego muzyka rozbrzmiewa przez cały rok podczas licznych koncertów w wykonaniu wybitnych pianistów, a najbardziej znaną w skali kraju imprezą jest festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew ręki Chopina przypominają chwile pobytu kompozytora.
 
Wielki architekt i jego dzieło
Karol Fryderyk Schinkel pozostawił po sobie dzieło wybitne, wybudował pałac w stylu myśliwskim, otoczył go parkiem krajobrazowym, doskonale komponującym się z leśnym otoczeniem. Pracą dla księcia Antoniego utrwalił swoją sławę najwybitniejszego architekta epoki, który w samym Berlinie wzniósł Nowy Odwach, katedrę, Stare Muzeum i teatr.
 
Główna konstrukcja Pałacu Myśliwskiego w Antoninie została wykonana z drewna; ceglane mury obłożono modrzewiowymi belkami, co daje wrażenie budowli całkowicie drewnianej. Wewnątrz wznosi się potężna kolumna dorycka, która jest zarazem kominkiem z dwoma czynnymi paleniskami. W jesienne i zimowe wieczory trzask palących się szczap i blask ognia bijący z kominka stwarzają niepowtarzalną atmosferę. Liczne trofea myśliwskie stanowią jedyną w swoim rodzaju kolekcję, jakiej nie znajdzie się w promieniu kilkuset kilometrów.
 
Krajobraz
Pałac otacza piękny park w stylu angielskim, który zachęca do spacerów i podziwiania bogatej szaty roślinnej w sąsiedztwie strumienia, licznych drewnianych mostków czy stawu. Taras od strony parku dla wielu pałacowych gości stanowi ulubione miejsce odpoczynku przy kawie i lodach. Zalew sąsiadujący z parkiem pozwala na obcowanie z wodą.
 

Antonin jest piękny o każdej porze roku. Warto się o tym przekonać.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1169)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie
Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie
Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie
Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie
Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter