Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Mroczny budynek z wieżyczką

Autor wpisu: Marta Konarzewska
Data publikacji: 07.03.2011

Mieści się przy alei Kościuszki 65. Obecnie jest siedzibą uniwersytetu. Mają tu swoje zajęcia studenci filologii polskiej (drugie i trzecie piętro) i angielskiej (pierwsze piętro). Na parterze są biblioteki i czytelnie.

Niewiele osób pamięta, że w owym mrocznym, zaciemnionym budynku o wąskich oknach w XIX wieku mieściło się Gimnazjum Niemieckie.
 
W 1907 roku zawiązano Komitet Budowy Gimnazjum. Działali w nim przemysłowcy niemieccy, m.in. Ernst Leonhardt, właściciel fabryki wyrobów wełnianych Leonhardt, Woelker i Girbardt, oraz Louis Schweikert.
 
Na pierwszą siedzibę szkoły wynajęto budynek przy ulicy Pańskiej. Szybko jednak zaczęto budowę właściwego gmachu, do którego gimnazjum przeniosło się w 1910 roku i w którym działało aż do 1945 roku. Dyrektorowali mu kolejno: Heinrich Johannsen, Hugo von Eltz, dr Alfred Wolf, Felix von Ingersleben, prof. dr Edmund Erdmann, Bruno Guthke, Franciszek Machejda, Władysław Gluchowski, dr Martin Petran i Ernst Wechselberg.
 
Ów właściwy gmach został postawiony u zbiegu ulicy Zamenhofa (wówczas ulica Karola) i alei Kościuszki (wtedy – Spacerowa) na planie litery „L”.
 
Nad wejściem umieszczono motyw ornamentowy. Przedstawia on sowę i pszczołę jako symbole mądrości i pracowitości. Z kolei od strony ulicy Zamenhofa na elewacji umieszczono zagadkową płaskorzeźbę przedstawiającą dwa marabuty. Ściany wyłożono żłobkowanym tynkiem, a cały gmach pokryto mansardowym dachem.
 
Wyrastająca z tego dachu urocza krągła wieżyczka – ozdoba alei Kościuszki – mieściła wtedy obserwatorium astronomiczne. Dziś jest prawdopodobnie pusta i na pewno zamknięta.
 
Za czasów okupacji na wieżyczce widniała monstrualnych rozmiarów nazistowska swastyka. Świadczą o tym zachowane z owych czasów pocztówki.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1347)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter