Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ziemniaczany kolos w Biesiekierzu

Autor wpisu: kolanko
Data publikacji: 09.03.2011
Okres historyczny: PRL 1944-1989

"Drogi przybyszu witamy w gminie, która na świecie z ziemniaka słynie". To fragment wiersza poety gminnego Zygmunta Królaka.

Pomnik Ziemniaka w Biesiekierzu to kolos o wysokości 9 metrów, zaś sama bulwa ma około 4 metrów wysokości (dokładnie 3,95 metra). Pomnik autorstwa Wiesława Adamskiego został wykonany z inicjatywy dyrektora biesiekierskiej Stacji Hodowli Roślin Mariusza Rodera. Wszystko po to, aby uczcić wyhodowanie dziewięciu nowych odmian ziemniaczanej bulwy.
 
Ziemniaczany pomnik wykonywano przez prawie rok, a jego oficjalne odsłonięcie odbyło się latem 1983 roku. I od tego dnia stoi przy głównej trasie krajowej A6 i wzbudza zainteresowanie nie tylko „przemykających” przez Biesiekierz kierowców.
 
Ziemniak to również symbol gminy, która słynęła z uprawy zbóż i ziemniaków właśnie. Oczywiście w dalszym ciągu jest on tu uprawiany. Dlatego ziemniaczana tradycja do dziś jest kultywowana na terenach gminy Biesiekierz. I nie ma się czemu dziwić, bo ziemia w naszej gminie jest doskonała, a i ludzie ją uprawiający charakteryzują się nie tylko wytrwałością, ale i wysoką jakością pracy. Wykorzystując ziemniaka do różnych celów, gospodynie stworzyły szereg wspaniałych przepisów kulinarnych od zapiekanek ziemniaczanych po pączki ziemniaczane.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1265)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter