Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

"Izba łod starki"

Autor wpisu: joannaperfecka
Data publikacji: 31.03.2011
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

W niewielkiej wsi Chudów w powiecie gliwickim znajduje się niezwykłe miejsce prezentujące historię i kulturę naszego regionu, pokazujące życie naszych prababek i pradziadków.

Więc jeśli masz ochotę na podróż w czasie, jeśli chcesz poczuć się jak mieszkaniec powiatu gliwickiego sprzed kilkudziesięciu, stu czy nawet stu pięćdziesięciu lat, to zajrzyj do „Izby łod starki”. Mieści się ona w centrum wsi, w dawnym budynku szkoły (ul. Dworcowa 1).

„Izbę łod starki” wymyśliła, stworzyła, wykorzystując własne zbiory rodzinne, i prowadzi pani Monika Organiściok, zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”.

Pani Monika postanowiła zebrać w jednym miejscu i pokazać wszystkim zainteresowanym dawne regionalne stroje, meble, narzędzia i urządzenia przydatne w gospodarstwie, pieniądze, odznaczenia, przedmioty użytkowe, elementy wystroju dawnego zakładu fryzjerskiego oraz typowej izby śląskiej z początku XX wieku i inne przedmioty, które dziś pamięta już tylko najstarsze pokolenie mieszkańców naszych stron.

„Izba łod starki” to doskonałe miejsce, by „pokozać dzieciom rzeczy, kerych już dzisioj sie niy używo, a kere za bajtla znali nasi ojce i starziki”.

Izbę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1243)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter