Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Autor wpisu: joanna
Data publikacji: 05.04.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku wywodzi swoją misję i cel działalności z idei patrona. Ludwik Zamenhof był przekonany, że główną przyczyną sporów i nieporozumień między ludźmi są – jakbyśmy dzisiaj powiedzieli – zakłócenia w komunikacji. Remedium miał być nowy język – uniwersalna platforma komunikacyjna.

 

 
Tak powstało esperanto. W jego idei łatwo odnaleźć podwaliny myślenia o współpracy i porozumieniu ponad podziałami etnicznymi, religijnymi, historycznymi, kulturowymi czy geograficznymi. Zamenhof miał wizję świata, w którym – przynajmniej w sferze ideałów – obecnie żyjemy. Pragnął wielonarodowej wspólnoty, która nie niszcząc charakteru społeczności lokalnych, oferuje możliwość efektywnego dialogu, wymiany informacji, idei, technologii, rozwoju współpracy gospodarczej i kulturalnej.
 
Popularyzacji myśli i osoby Ludwika Zamenhofa służy przede wszystkim wystawa stała – „Białystok młodego Zamenhofa”. Ekspozycja multimedialna, oparta na materiałach dźwiękowych, wideo i fotograficznych, jest przykładem nowoczesnego, bardzo atrakcyjnego dla odbiorców sposobu obcowania z przeszłością. To nie tylko prezentacja materiałów historycznych, ale też próba odtworzenia klimatu czasu, w którym po ulicach Białegostoku przechadzał się nastoletni Ludwik Zamenhof.
 
Wszystkie działania Centrum pomyślane są tak, by poruszać się na szeroko pojętym pograniczu – kultur, światopoglądów, wyznań, nacji, płci. Pogranicze to „teren zapalny”, a jednocześnie życiodajny dla sztuki, która – w naszym odczuciu – jest doskonałą płaszczyzną do podejmowania otwartego i szczerego, często trudnego, ale merytorycznego dialogu. Umożliwiając dialog, niwelując zakłócenia w komunikacji międzyludzkiej, zmierzamy do stopniowego osłabiania, a w przyszłości usunięcia barier, wynikających z naturalnej obawy przed tym, co inne, nieznane, a przez to stanowiące potencjalne źródło strachu i poczucia zagrożenia dla naszej tożsamości.
 
Kontakt:

ul. Warszawska 19
15-062 Białystok
tel. 85 67 67 367
fax: 85 67 67 369
centrum@centrumzamenhofa.pl

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1324)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanie



rejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter