Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Domek Napoleona bez Napoleona

Autor wpisu: Filip Makowiecki
Data publikacji: 18.04.2011
Okres historyczny: 1800-1914

Jedna z największych białostockich tajemnic brzmi: jak to się stało, że dawna komora celna przy Alei Jana Pawła II jest nazywana przez wszystkich „Domkiem Napoleona”? I jak to jest, że chociaż bardzo łatwo udowodnić nieprawdziwość legendy, według której to właśnie tam Napoleon rozstał się z Marią z Łączyńskich Walewską, większość mieszkańców Białegostoku będzie jej bronić?

Miejsc, w których miał się ponoć zatrzymywać Napoleon Bonaparte podczas ataku na Rosję, w Polsce nie brakuje. Oprócz tego białostockiego można wymienić chociażby „Dom Napoleona” w Sejnach, kolejny w Górowie Iławieckim, jeszcze jeden w Karlinie i dla odmiany nazwany nieco inaczej – „Domek Napoleonów” w Gałkowicach Nowych. Chociaż co do większości z nich istnieją mniej lub bardziej uzasadnione wątpliwości, czy cesarz Francji rzeczywiście się tam zatrzymywał, to wszystkie mają nad obiektem białostockim jedną istotną przewagę: w 1812 roku już istniały. Co więcej, białostocki „Domek Napoleona” powstał dopiero 30 lat po śmierci Bonapartego...
           
Gdyby się uprzeć i nieco na siłę szukać powiązań między tym białym budyneczkiem w kształcie rotundy a postacią wybitnego dowódcy, za (bardzo słabe) ogniwo je łączące można by uznać traktat w Tylży zawarty między Rosją a Francją w 1807 roku. Doprowadził on do powstania Księstwa Warszawskiego. Białystok wraz z tak zwanym Obwodem Białostockim znalazł się poza jego granicami i został wcielony do Cesarstwa Rosyjskiego. Traktat wiedeński z 1815 roku, mimo że w dużym stopniu podporządkowywał Królestwo Polskie Rosji, zachowywał granicę na Biebrzy i Narwii.
           
Po powstaniu listopadowym w 1831 roku władze carskie wprowadziły dotkliwe cła na towary eksportowane z terenów Królestwa do Rosji. Wymusiło to rozbudowę infrastruktury służb celnych – jednym z jej elementów była właśnie komora celna pod Białymstokiem, w której obsługiwano podróżujących z zachodu kupców. Powstała w okolicach połowy wieku, co oznacza, że nie mogła działać zbyt długo – w 1851 granica celna została zniesiona.

Źródło:

Lechowski Andrzej, Białystok. Przewodnik historyczny, Białystok 2009.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1345)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Domek Napoleona bez Napoleona

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter