Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim

Autor wpisu: ilonap44
Data publikacji: 04.05.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych odbywa się co roku w Piotrkowie Trybunalskim. Miasto staje się wtedy centrum folkloru miejskiego. Festiwal jest najbardziej prestiżową imprezą o tej tematyce i przeglądem sztuki kapel podwórkowych z całego kraju, które działają w instytucjach kultury.

Głównym celem festiwalu jest propagowanie folkloru miejskiego przejawiającego się m.in. w tradycyjnym ulicznym i podwórkowym muzykowaniu. Festiwal pozwala również na konfrontację dokonań artystycznych, wymianę doświadczeń i pomysłów podnoszących atrakcyjność i widowiskowość spektakli ulicznych, podwórkowych i jarmarcznych. Stanowi próbę dokonania swoistej symbiozy współczesności z tradycją folkloru miejskiego.
 
Piotrkowskie podwórka potrafią zachwycić i wiążą się z niejedną anegdotą. Mają swoich bardów, czyli piotrkowską kapelę Fakiry. Zespół nie tylko „opiewa” swój region, ale równie chętnie sięga po klasyczny repertuar z dwudziestolecia międzywojennego. Jednak jego członkowie niejednokrotnie sami tworzą swój repertuar. W 2011 roku Fakiry obchodzą jubileusz 35-lecia działalności
 
Współczesnym wzlotom i upadkom gospodarczym powinien w sposób nierozłączny towarzyszyć systematyczny rozwój kultury. Zwrócenie uwagi społeczeństwa wyłącznie na sprawy gospodarcze i materialne może być powodem wytracania tożsamości kulturowej, zanikania tradycyjnych więzi społecznych. Unowocześnianie życia, otwarcie na nowe doświadczenia cywilizacyjne nie powinno i nie może dokonywać się w cywilizacyjnej pustce. Warunkiem zachowania ciągłości kultury jest ożywienie naszego dziedzictwa, wykorzystanie własnej oryginalnej tradycji kulturalnej rozumianej jako jeden z wielu składników kultury każdego człowieka.
 
W dobie komercjalizacji muzyki narzędziem do szeroko rozumianej idei kultywowania tradycji narodowych staje się folklor miejski, choć jest on coraz bardziej wypierany na manowce popkultury, a jego charakter został tak dalece spłycony.
Możliwość wspólnego muzykowania wzbogaca definicję kapel podwórkowych i w ten sposób wywiera wpływ na kulturę ogólnomuzyczną i zainteresowanie folklorem miejskim, który staje się płaszczyzną do tworzenia więzi lokalnych, zakorzeniania ludzi w tradycji i historii.

Organizowanie festiwalu jest sygnałem do odbudowy tożsamości kulturowej społeczności lokalnych i regionalnych, do przeciwstawienia się w wymiarze lokalnym wyuczonej bezradności, społeczno-kulturowej apatii, brzydocie, dewastacji i wyjałowieniu estetycznemu i duchowemu środowiska.

W procesie globalizacji i jednoczenia się Europy folklor miejski ma kolosalne znaczenie, szczególnie w pracy ośrodków kultury czy organizacji pozarządowych, dla których staje się on niewyczerpanym złożem pomysłów. Folklor miejski jest autentyczny.
 
Na Festiwalu Kapel Podwórkowych występuje nawet ponad 30 zespołów, czyli około 350 wykonawców. Zarówno festiwal, jak i imprezy towarzyszące są kierowane do różnych grup wiekowych i środowisk społecznych.
 
Skoczna muzyka znakomicie nadaje się do przypomnienia przedwojennych tańców – sztajerka, tanga, walczyka, polki... Stanowi też doskonałą okazję do międzypokoleniowej zabawy, dlatego na koncertach i imprezach towarzyszących równie częstymi gośćmi są dzieci i młodzież.
 
VII Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim w dniach 20-22 maja 2011 roku.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1405)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter