Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

"Izba łod starki"

Autor wpisu: Izba łod Starki
Data publikacji: 10.05.2011

"Izba łod starki" to unikalna inicjatywa gminy Gierałtowice promująca śląskość.

Od 4 maja Gierałtowice zapraszają do jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych gminy. Izba regionalna o nazwie „Izba łod starki” w Chudowie to dzieło pasjonatki Śląska – Moniki Organiściok (laureatki konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”, edycja z 1993 roku). Izba przypominająca wnętrze śląskiego domu sprzed ponad 100 lat powstała 7 lat temu w budynku tzw. starej szkoły. Zgromadzono w niej eksponaty z XIX i XX wieku. To przedmioty użytkowe służące niegdyś naszym pradziadkom i prababciom. Większość z nich pochodzi z domu pani Moniki. Pozostałą część przekazali mieszkańcy Chudowa, gdy dowiedzieli się o tej inicjatywie. Wszelkie podarowane przedmioty wraz z nazwiskami ich właścicieli zostały wpisane do specjalnego rejestru tak, aby potomni zachowali wiedzę o darczyńcach. „Izba łod starki” zwyciężyła w kategorii ,,Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" w konkursie ,,Piękna wieś województwa śląskiego”, edycja z 2005 roku. 

 „W każdą środę, od maja do końca czerwca, nieodpłatnie udostępniamy Izbę dla szkół i młodzieży. Wycieczki i gości indywidualnych oprowadza Monika Organiściok. Zwiedzający są zachęcani do poznawania historii ziemi śląskiej za pomocą zabawy. W Izbie panuje atmosfera „jak u babci”. Na dzieci czeka poczęstunek: kołacz z piekarni i cukierni Łucjana Mryki z Paniówek oraz serki z mleczarni Jogser z Sosnowca. Goście otrzymują również prezenty w postaci naklejek, kolorowanek i innych drobiazgów. Po wizycie dzieci, a nawet całe szkoły mogą brać udział w konkursach”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 953)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter