Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Bieniowie

Autor wpisu: aniagrabik
Data publikacji: 11.05.2011

W Bieniowie można zobaczyć kościół gotycki zbudowany z kamienia polnego na zaprawie wapiennej z późniejszymi uzupełnieniami cegłą. Powstał w drugiej połowie XIII wieku (niektóre źródła podają, że wzniesiono go już XII wieku). Składał się wtedy z nawy nakrytej stropem i prezbiterium z pseudosklepieniem kolebkowym.

Z czasem dobudowano: zakrystię (w XV wieku), wieżę (w 1563 roku) i przedsionki (w XVII–XVIII wieku). W XV wieku drewniany pułap kolebkowy zastąpiono niższym sklepieniem krzyżowo-żebrowym ze wspornikami w formie masek. Na początku następnego stulecia przesklepiono również nawę (utworzono tam sklepienia sieciowe). 
 
Księgi kościelne są notowane od 1636 roku, a akta kościelne – od 1702 roku.

Po pożarze kościół odbudowano w latach 1759–1760. Na wieży umieszczono wiatrowskaz w kształcie smoka z herbem Promnitzów i literami ICGVP oraz datą 1759, znajdował się tam do lat 80. XX wieku, kiedy to dach wieży pokryto blachą miedzianą, a na iglicy zamontowano krzyż.
 
Wewnątrz kościoła można zobaczyć ołtarz klasycystyczny z około 1800 roku (w 2010 roku poddano go gruntownej renowacji), przed wojną znajdował się w nim obraz dwustronny, malowany na desce dębowej. Po jednej stronie przedstawiono ukrzyżowanie w otoczeniu scen biblijnych ukazujących wniebowstąpienie, Trójcę Przenajświętszą, ofiarowanie Izaaka, modlitwy w Ogrójcu oraz wywyższenie węża. Z drugiej strony znajduje się scena biczowania Chrystusa. Obraz wykonali około 1600 roku różni artyści. Najprawdopodobniej scenę biczowania namalował artysta ze szkoły Tintoretta. Obraz ten został uszkodzony, pewnie podczas pożaru w XVIII wieku. W lewy górny róg sceny ukrzyżowania wstawiono kawałek deski i pomalowano. Z drugiej strony obrazu nie naprawiono, przypuszczalnie dlatego że za nim znajdowały się chóry, które przesłaniały uszkodzenie i nie było potrzeby odnawiania malowidła.
 
Po wojnie w ołtarzu umieszczono gotycką rzeźbę Marii z Dzieciątkiem Jezus z 1509 roku, która  znalazła się w naszym kościele niedługo wcześniej. Przynieśli ją wierni ze zburzonego kościoła w Złotniku. Figura ta znajdowała się w ołtarzu głównym, w jego środkowej części. Była otoczona figurami świętych kobiet, od prawej górnej strony zgodnie z ruchem wskazówek zegara stały: święta Katarzyna, niżej święta Dorota, z lewej święta Barbara i u góry święta Małgorzata. W otwartych skrzydłach tryptyku ukazano postacie dwunastu apostołów. Całość umieszczono na podstawie, w której znajdowały się trzy malowidła przedstawiające chrzest, komunię i głoszenie słowa Bożego. Niestety, konstrukcja najprawdopodobniej uległa zniszczeniu w czasie działań wojennych.

Źródło:

Artykuł został zaczerpnięty ze strony: http://bieniow.w.interia.pl/warto_zobaczyc1.htm.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1179)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter