Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Maria Kunic. Śląska Atena

Autor wpisu: ewacho95
Data publikacji: 19.05.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Maria Kunic (Cunitz, Cunitia) to astronomka urodzona w XVII wieku w Wołowie na Dolnym Śląsku. Jej największe dzieło to Urania propitia, w którym rozwiązała „problem Keplera” i umieściła efemerydy faz Wenus. Miała męża Eliasza, z którym prowadziła badania astronomiczne. Utrzymywała korespondencję z takimi uczonymi, jak Jan Heweliusz czy Johann Albrecht Portner. W Świdnicy postawiono na jej cześć pomnik, jej imieniem nazwano szkołę i ulicę oraz obchodzono czterechsetne urodziny.

Czy znacie najsłynniejszą w Europie kobietę astronomkę od czasów Hypatii z Aleksandrii? Otóż była to Maria Kunic urodzona na początku XVII wieku w Wołowie, miejscowości położonej niedaleko Wrocławia. Mało kto zna tę zacną postać, mimo że była ona jednym z najtęższych umysłów swojego pokolenia i pozostawiła pokaźny dorobek naukowy.
 
Jako dziecko mieszkała na świdnickim rynku w domu „Pod Złotym Chłopakiem”, przed którym do dziś stoi ławeczka z rzeźbą przedstawiającą Marię trzymającą swoje najsłynniejsze dzieło Urania propitia, co znaczy po prostu „przystępna astronomia”.
 
Dzieło to zostało wydane w dwóch językach: po niemiecku i po łacinie, oraz podzielone na 23 rozdziały. Liczy 500 stron. Maria Kunic powtórnie opracowała w nim tablice astronomiczne Keplera, naniosła na nie poprawki, dokonała uzupełnień i uprościła je, wykorzystując metodę pomijającą logarytmy. W dziele tym znalazła się także nowość, którą stanowią efemerydy faz Wenus.
 
Śląska Atena, bo tak nazwano Marię Kunic, w okresie swojej działalności naukowej prowadziła wspólnie z mężem korespondencję z takimi uczonymi, jak Jan Heweliusz czy Ismaël Boulliau. Korespondowała także z Johannem Albrechtem Portnerem z Ratyzbony oraz z sekretarzem królowej Polski, Pierre’em Desnoyersem, jednak jej listy nie zostały jeszcze do końca zbadane i być może wiele wciąż czeka w tej kwestii na odkrycie. 
 
Maria Kunic urodziła się około 1610 roku w Wołowie, a zmarła w 1664 roku w Byczynie (Pitschen).
 
 
Formy jej upamiętnienia
 
W Świdnicy rok 2008 ogłoszono rokiem Marii Kunic. W Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowano wystawę o wybitnej astronomce. Przedstawiono tam głównie jej biografię i zwrócono uwagę na dorobek naukowy. Po raz pierwszy pokazano oryginalne listy Marii Kunic i Eliasa à Leonibusa wymieniane z Janem Heweliuszem oraz z Ismaëlem Boulliau, ale tylko te, które organizatorzy wystawy uznali za najważniejsze. Listy zawierały istotne wiadomości dotyczące roku i miejsca urodzenia Marii Kunic oraz ważne informacje o badaniach naukowych z jej epoki.
 
W 1992 roku, między innymi dzięki staraniom historyka Edmunda Nawrockiego, jednej z ulic w Świdnicy nadano nazwę Marii Kunic.
 
W 1993 roku z inicjatywy Ingrid Guentherodt, Margarety Arndt, Klausa Goldmanna i Edmunda Nawrockiego oraz dzięki przychylności władz miasta Świdnicy kamienica przy Rynku 8 „Pod Złotym Chłopakiem” została odnowiona. Na umieszczonej tam tablicy znalazła się informacja, że w tym domu w XVII wieku mieszkała Maria Kunic.
 
W czasach nowożytnych jeden z nielicznych kraterów uderzeniowych na Wenus na cześć astronomki nazwano Kunic. Jej imieniem nazwano również jedną z planetoid 12624 Mariacunitia.
 
Pod koniec października 2008 roku gimnazjum w Świdnicy otrzymało wielkiej astronomki.

Źródło:

Astronom Maria Kunic (Cunitia) życie i dzieło, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1667)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter