Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kilka słów o Bielszowicach

Autor wpisu: agusia_337
Data publikacji: 24.05.2011
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

Czy wiesz, jaka jest historia Bielszowic – obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej? Jeżeli nie, to przeczytaj nasz wpis!

Pierwsza wzmianka o Bielszowicach pochodzi z 1472 roku. Występuje wówczas w dokumencie niejaki Matiey Bielczowsky. Wieś powstała nad dopływem rzeki Kochłówki (Potoku Bielszowickiego) w rejonie obecnej ulicy Powstańców Śląskich (dawniej zwanej Starowiejską). Historyczne godło (herb) gminy przedstawia topór skrzyżowany z siekierą. Niemiecka nazwa wsi brzmiała Bielschowitz.
 
Pierwszym zakładem przemysłowym na terenie Bielszowic była kuźnia żelaza istniejąca w XVII i XVIII wieku nad Kochłówką na zachód od wsi. Z kolei w 1805 roku powstała huta cynku „Deutsche Hütte” (czyli Huta Niemiecka), po której została nazwa ulicy Cynkowej. W 1801 roku pruski fiskus górniczy wykupił parcele dla górników kopalni „Königin Luise” (Królowa Luiza), co dało początek Królewskiej Kolonii Bielszowice (leżała wzdłuż obecnej ulicy Górnej).
 
W dokumentach z 1744 roku po raz pierwszy znajdujemy informacje o nauczycielu, a więc musiała już wtedy istnieć szkoła. W 1828 roku powstała pierwsza murowana szkoła koło kościoła. Kolejne budynki szkolne powstawały w latach 1881, 1892, 1898, 1902, 1909. Poza dwoma ostatnimi wszystkie budynki rozebrano po wojnie wskutek szkód górniczych.
 
W 1898 roku otwarto na Pniakach szpital spółki brackiej (obecny Szpital Miejski nr 1) zaś w 1906 roku powstał ratusz gminny (zburzony po wojnie). Pierwszy pociąg dojechał do Bielszowic w 1904 roku. Budynek dworcowy zburzono kilkanaście lat temu. W 1895 roku fiskus pruski, będący właścicielem wsi, rozpoczął budowę kopalni węgla kamiennego nazwanej „Szyby Rheinbabena”. Nazwę kopalni zmieniono w 1922 roku na „Bielszowice”. Czasy Drugiej Rzeczypospolitej zaznaczyły się między innymi budową domów mieszkalnych dla uchodźców z niemieckiej części Górnego Śląska (przy obecnych ulicach Kokota, PCK-a i Kasprowicza).

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1379)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter