Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Joanna von Schaffgotsch-Gryzik. Śląski Kopciuszek

Autor wpisu: agusia_337
Data publikacji: 24.05.2011
Okres historyczny: 1800-1914

Niewątpliwie Joanna Gryzik była najsłynniejszym dzieckiem na Śląsku. Nic nie zapowiadało, że biedna dziewczynka stanie się spadkobierczynią fortuny Diabła z Rudy Śląskiej – Karola Goduli.

Joanna Gryzik urodziła się w 1842 roku w Porembie, w dzisiejszej dzielnicy Zabrza. Przyszła na świat w biednej, ale kochającej się rodzinie. Niestety, los chciał, że ojciec Joanny zmarł, gdy dziewczynka miała dwa lata, a matka musiała oddać córeczkę pod opiekę Emilii Lukas – gospodyni Karola Goduli.
 
Rudzki Diabeł tak bardzo polubił małą Joasię, że postanowił się nią zaopiekować. Przedsiębiorca wyłożył pieniądze na opiekę i edukację, jednak zmarł, gdy Joanna miała zaledwie sześć lat. Ustanowił ją swą główną spadkobierczynią, a jego krewniacy, do których nie miał zaufania, musieli zadowolić się jedynie legatami pieniężnymi. Joanna odziedziczyła: 4 kopalnie galmanu i połowę udziałów w kolejnej, 6 kopalni węgla, 4 majątki ziemskie, łącznie prawie 70 tys. mórg pola i prawie 3,5 tys. mórg lasu.
 
Dziewczyna miała wielu adoratorów, ale ostatecznie wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha z Cieplic. Różniło ich wszystko: on – raczej niemajętny (rodową fortunę odziedziczył stryj), ale ze wspaniałym nazwiskiem i koligacjami z europejskimi rodzinami arystokratycznymi, ona – córka służącej, ale za to bajecznie bogata, z dopiero co zdobytym tytułem szlacheckim. Ich małżeństwo okazało się bardzo szczęśliwe, razem dożyli starości.
 
Joanna zasłynęła nie tylko dzięki Godulowej fortunie, ale przede wszystkim dzięki ogromnemu sercu. Swoimi pieniędzmi dzieliła się z najbiedniejszymi, założyła  szkoły w Goduli i w Chebziu, fundowała kościoły, wspierała rozwój przemysłu na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej. Była kobietą, o której nie można zapomnieć, dlatego też zachęcam wszystkim do zapoznania się z naszą prezentacją dotyczącą Śląskiego Kopciuszka (można ją pobrać z „Plików do ściągnięcia”).

Źródło:

I. Kaczmarek, W cieniu mitu. Rzecz o Karolu Goduli, Ruda Śląska 2007.
I. Twardoch, Z dziejów rodu Schaffgotschów, Ruda Śląska 1999.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1309)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter