Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zbiory sztuki Dalekiego Wschodu w warszawskim Muzeum Narodowym

Autor wpisu: muzeumnarodowe
Data publikacji: 31.05.2011

W Muzeum Narodowym w Warszawie można zobaczyć kilkadziesiąt przykładów dzieł sztuki Dalekiego Wschodu pochodzących z XVIII, XIX i pierwszej połowy XX wieku. Niektóre z nich zostały podarowane przez państwa Teresę i Wacława Dąbków.

W 2010 roku Zbiory Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciły się o 180 unikatowych dzieł. Pochodzą one z XVIII, XIX i pierwszej połowy XX wieku i są darem państwa Teresy i Wacława Dąbków.

Najcenniejszą część darowizny stanowią breloki netsuke i małe przedmioty okimono wykonane z kości słoniowej i drewna, które zostały włączone do muzealnego zbioru miniaturowej rzeźby japońskiej. Interesującymi zabytkami są japońskie emalie cloisonné i wyroby z brązu pochodzące głównie z okresu Meiji (1868–1912) i Taishō (1912–1926) oraz chińskie i japońskie srebra. Na dar składają się też ceramika japońska i chińska, wyroby z drewna pochodzące z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, zdobione reliefową dekoracją figuralną, ponadto jedwabne wachlarze, jeden okazałych rozmiarów chiński drzeworyt noworoczny i kilka tkanin dekoracyjnych.

Odrębną grupę tworzą japońskie pocztówki i zdjęcia z okresu Meiji, z których wyłania się obraz Japonii z lat, gdy wkraczała na drogę nowoczesności. Państwo Dąbkowie ofiarowali też bibliotece Muzeum trzynaście książek i katalogów sztuki.

Dar ten to część prywatnej kolekcji budowanej przez ofiarodawców od lat 60. XX wieku. W jej skład wchodzą zarówno dalekowschodnie, głównie japońskie, wyroby rzemiosła artystycznego, jak i obrazy, grafiki, książki czy obiekty sztuki użytkowej. Inspiracją do tworzenia zbioru dalekowschodnich wyrobów rzemiosła artystycznego była fascynacja sztuką i kulturą Japonii zrodzona pod wpływem zawodowych i przyjacielskich kontaktów Wacława Dąbka, wieloletniego pracownika naukowego Instytutu Badań Jądrowych.

Zbiory sztuki dalekowschodniej Muzeum Narodowego w Warszawie są najbogatszą i najcenniejszą tego typu kolekcją w Polsce.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 1334)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter