Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Rybniki w Puszczy Knyszyńskiej

Autor wpisu: Mariusz Derecki
Data publikacji: 07.06.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Rybniki są jedną z najbardziej malowniczych wsi położonych w sercu Puszczy Knyszyńskiej, której historia sięga najprawdopodobniej XVI wieku.

Rybniki, położone na rozległej polanie w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej, są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych wsi puszczańskich, obok Kopiska, Czarnej Wsi Kościelnej czy Królowego Mostu. Po raz pierwszy wzmianka o Rybnikach pojawia się w dokumentach podobno w 1574 roku. Miały tu wówczas istnieć folwark i dwa stawy rybne. Dziś przez zachodni skraj wsi przebiega ruchliwa, głośna i wąska – niedoszła Via Baltica – szosa prowadząca z Białegostoku, przez Augustów, do granicy z Litwą w Budzisku. Miejscowość rozjeżdżają codziennie, przy pełnej prędkości, tysiące TIR-ów. Krajobraz po obu stronach szosy łagodnie faluje, wieś ciągnie się w stronę wschodnią wzdłuż brukowanej drogi, pamiętającej być może początek XX, a nawet koniec XIX wieku, wokół rozpościerają się pola i łąki, obramowane wysoką ścianą wiekowego lasu sosnowego o postrzępionych wierzchołkach odznaczających się wyraziście na tle błękitnego nieba.

Rybniki mają w sobie jakiś szczególny urok. Ile razy bym tu nie trafił, bez względu na porę roku, śródleśna polana jest zawsze zalana słońcem. Najwięcej czaru mają jednak w świetle promieni łagodnego słońca chylącego się ku zachodowi, kiedy to pnie smukłych sosen przybierają bursztynowo-miodową barwę, a wszechobecna bujna, soczysta, majowa bądź czerwcowa zieleń pobłyskuje co najmniej dziesiątkami odcieni.

We wsi dominuje zabudowa drewniana, w tym domy o dwuspadowych dachach, w większości z pewnością pamiętające jeszcze okres międzywojnia, tylko gdzieniegdzie można dostrzec wyszarzałą już, a niegdyś czerwoną dachówkę i gont na stodołach. Uwagę zwracają także liczne, rozmieszczone przed domostwami kapliczki z wygrawerowanym powtarzającym się nazwiskiem Rybnik, tak jakby to był niegdyś jakiś zaścianek szlachecki.

Spotykani ludzie zawsze z uśmiechem, uprzejmie odpowiadają na pozdrowienia, chętnie też nawiązują rozmowę. Kilka dobrych lat temu jeden z mieszkańców, spotkany na przystanku PKS, opowiadał nam historię swojego dziadka – zapalonego cyklisty, który sam miał sobie skonstruować bicykl (czym wzbudził we wsi i w całej okolicy wielką sensację) i podróżować na owej machinie na zjazdy pasjonatów tego środka lokomocji aż do Białegostoku. A wszystko to działo się gdzieś w początkach XX wieku.

Natomiast w ubiegłym roku pewien staruszek siedzący na ławce przed drewnianym domem, tonącym w czerwcowej zieleni sadu, zapytany przez nas o drogę, opowiedział nam interesującą historię o potyczkach toczonych przez oddziały Armii Krajowej prężnie działające w okolicy Rybnik. Mężczyzna chciał nas nawet zaprowadzić do miejsca upamiętniającego jedną z owych walk, gdzieś głęboko w puszczy, ale późna pora, zapadający zmierzch i perspektywa dość dalekiej drogi powrotnej odwiodły nas od przyjęcia tej propozycji; zostaliśmy więc zaproszeni do odwiedzin w bardziej dla nas dogodnym terminie.

Z kolei w odległości około 1 km na północ od Rybnik znajduje się Rezerwat „Krzemianka”, w którym pod koniec lat 80. miejscowy leśnik, pasjonat historii, odkrył kopalnie krzemienia sprzed około 4 000 lat. Ale to już temat na zupełnie odrębny, obszerniejszy wpis…

Źródło:

Waldemar Monkiewicz, Z Białegostoku za miasto, Warszawa 1979.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1296)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki
Rybniki

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter