Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół katolicki pod wezwaniem Świętej Anny w Ustroniu

Autor wpisu: ben8904
Data publikacji: 07.06.2011

Niewątpliwie najstarszym spośród ustrońskich kościołów i najbardziej unikalnym jest kościół pod wezwaniem Świętej Anny w Nierodzimiu jako jedyny drewniany obiekt sakralny w tej miejscowości.

Został wzniesiony w 1769 roku z fundacji Antoniego Goczałkowskiego. Wieżę nadbudowano w 1938 roku. Świątynia była wielokrotnie odnawiana, między innymi w 1948, 1957 i 1966 roku. W latach 1983 i 1999 dokonano restauracji kościelnych organów. W 2000 roku wybudowano wolno stojącą dzwonnicę i zainstalowano cztery dzwony.

To budynek drewniany konstrukcji zrębowej, zwrócony prezbiterium na zachód. Okna są zamknięte półkoliście, a dwuspadowy dach jest kryty gontem. Hełm wieży ma cebulasty kształt.

Na uwagę zasługuje wyposażenie wnętrza, a przede wszystkim ołtarz główny, późnobarokowy, z końca XVIII wieku z rzeźbą Boga Ojca w zwieńczeniu. Na ścianach apsydy umieszczono świętych Józefa i Jakuba oraz anioły. W ołtarzu znajduje obraz świętej Anny Samotrzeć z początku XVIII wieku, ale później przemalowany. Rokokowa ambona pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. W świątynie znajduje się też kilkanaście obrazów olejnych z drugiej połowy XVIII wieku i początku XIX wieku.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1325)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Kościół katolicki pod wezwaniem św. Anny w Ustroniu
Kościół katolicki pod wezwaniem św. Anny w Ustroniu
Kościół katolicki pod wezwaniem św. Anny w Ustroniu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter