Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Galeria Arsenał – świątynia sztuki współczesnej w Białymstoku

Autor wpisu: ewa_zwierzyńska
Data publikacji: 09.06.2011

Galeria Arsenał w Białymstoku to jasna gwiazda na firmamencie polskiej sztuki współczesnej. W 2010 roku zdobyła trzecie miejsce w rankingu tygodnika „Polityka” na najlepszą galerię publiczną w Polsce. O Arsenale słyszeli wszyscy, którzy choć trochę interesują się sztuką współczesną.

Nie omijają jej również najbardziej znani i doceniani artyści polscy i europejscy. Duża w tym zasługa szefowej – Moniki Szewczyk, która od 20 lat konsekwentnie realizuje autorski program wystawienniczy, pokazuje i promuje sztukę najnowszą.

Galeria organizuje około 20 wystaw rocznie, prezentując najważniejsze nurty i zjawiska sztuki współczesnej. Są tu wystawiane obrazy, rzeźby, fotografie, filmy, instalacje intermedialne, performance’y itp. W ciągu ostatniej dekady swoje prace prezentowała tu czołówka współczesnych artystów polskich, a także sporo znanych twórców z zagranicy. Swoje dzieła pokazywali tutaj między innymi Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski, Małgorzata Niedzielko, Wilhelm Sasnal i wielu innych.

Galeria promuje sztukę polską za granicą. Organizowała wystawy między innymi w Nowym Jorku, Pekinie, Mediolanie, Wiedniu, Brukseli czy Tel Awiwie-Jafie. Oprócz wystawiennictwa galeria jako jedna z niewielu w kraju zajmuje się kolekcjonowaniem dzieł sztuki współczesnej. We współpracy z Podlaskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych zgromadziła kolekcję uznawaną przez krytyków za jedną z najlepszych w Polsce. Zbiory zostały podzielone na dwie części: „Trzy nurty. Realizm – Metafora – Geometria”, zawierającą prace z lat 1965–1985, oraz „Kolekcję II”, prezentującą dorobek ostatniego dwudziestolecia.

W kolekcji starszej obejrzeć możemy dzieła takich twórców, jak Jan Berdyszak, Edward Dwurnik, Stefan Gierowski, Izabella Gustowska, Jerzy Kałucki, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski. W „Kolekcji II” odnajdziemy prace Leona Tarasewicza, Józefa Robakowskiego, Izabelli Gustowskiej, Mirosława Bałki, Pawła Althamera, Zbigniewa Libery, a także młodszego pokolenia: Marcina Maciejowskiego, Rafała Bujnowskiego, Doroty Nieznalskiej, Julity Wójcik. W kolekcji znalazły się tak znane. prace jak Krzysztof Czerwiński II i The Midget Gallery Katarzyny Kozyry, Biblioteka Mikołaja Smoczyńskiego czy Nasz śpiewnik Artura Żmijewskiego.

Arsenał wciąż trzyma rękę na pulsie najnowszych prądów w sztuce, inwestuje nie tylko w artystów znanych i uznanych, lecz także w młodych, dopiero zaczynających swą karierę. Stąd zakup prac Bogny Burskiej, Joanny Rajkowskiej, Jana Simona czy Huberta Czerepoka. Dzięki temu galeria nie tylko prezentuje, ale też kreuje i promuje nowe prądy oraz kierunki. Kierownictwo Arsenału nie stroni od podejmowania trudnych, skomplikowanych tematów, nierzadko wzbudzających skrajne reakcje i emocje. Echem w mediach ogólnopolskich odbiła się sprawa zniszczenia przez posła Ligi Polskich Rodzin w 2004 roku instalacji studenta Akademii Sztuk Pięknych z Poznania przedstawiającej budę dla psa z napisem: „cenzorus wszechpolus, bestia, nie głaskać" czy sprawa obrażania uczuć religijnych radnej Ligi Polskich Rodzin, która podczas wystawy Pies w sztuce polskiej w budzie dla psa ujrzała sylwetki księży, co doprowadziło do zamknięcia wystawy.

Galeria mieści się w centrum Białegostoku, tuż obok zabytkowego Pałacu Branickich, w dawnym arsenale hetmana Branickiego. Jeszcze przed wejściem mamy okazję zetknąć się ze sztuką. Przy budynku stoi wielka rzeźba Maurycego Gomulickiego pod tytułem Perła. W zeszłym roku prezydent miasta przekazał galerii kolejny budynek – Starą Elektrownię przy ulicy Elektrycznej. Ekspozycje w postindustrialnych wnętrzach przyciągają tłumy zainteresowanych. Obecnie można w niej odwiedzić wystawę dla dzieci zatytułowaną Interaktywny plac zabaw zaaranżowaną w formie laboratorium zmysłów, w którym dzieci mogą bawić się za pomocą interaktywnych instalacji multimedialnych. Wystawę przygotowano w ramach realizacji autorskiego programu edukacyjnego Plac zabaw Arsenał. Stanowi on platformę dla wspólnych działań wielu artystów, w ramach których odbywają się wykłady, warsztaty i spotkania z wybitnymi teoretykami i krytykami sztuki, a także z kuratorami i artystami.

Na zakończenie przytoczę słowa Kamila Kopani, który wypowiedział się o znaczeniu i roli białostockiej galerii Arsenał:

„[Galeria Arsenał] potrafi przyciągać najważniejszych krajowych artystów, gwarantując im profesjonalne przygotowanie i realizację prezentacji […]. Ponadregionalny status Arsenału potwierdzają kontakty międzynarodowe, owocujące wystawami zagranicznych artystów w Białymstoku […]. W końcu jako jedna z niewielu galerii w kraju posiada konsekwentnie budowaną dużą kolekcję sztuki najnowszej, pod względem merytorycznym będącą jednym z najwartościowszych i najpełniejszych zbiorów sztuki polskiej powstałej po 1989 roku.” (Kamil Kopania, Arsenał sztuki, wyd. Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Białystok 2006, s. 28)

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1319)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Galeria

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter