Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół Świętego Stanisława w Starym Bielsku

Autor wpisu: orzel24
Data publikacji: 14.06.2011
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława w Starym Bielsku to dziś najcenniejszy zabytek Bielska-Białej. Został wybudowany został w drugiej połowie XIV wieku z fundacji księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. Badania jednak nie wykluczają istnienia przed obecną świątynią drewnianej budowli. Tablica pamiątkowa nad wejściem mówi, że parafia starobielska i pierwszy kościół powstały w latach 1131–1135, w gaju dębowym – miejscu kultu pogańskiego.

Stare Bielsko – najstarsza dzielnica Bielska-Białej – jest cennym, zabytkowym zespołem urbanistycznym. Należą do niego średniowieczne grodzisko oraz dawna wioska z kościołem i cmentarzem, przez którą prowadził wczesnośredniowieczny trakt handlowy.

Kościół Świętego Stanisława to typowy wiejski kościółek o skromnej architekturze. Został zbudowany z łamanego kamienia i cegły, jest jednonawowy, z kamiennymi gotyckimi ostrołukowymi oknami. Wieża, wysoka na 25 metrów, kryje dzwon z 1555 roku.

Najcenniejszą częścią kościoła jest gotyckie pięcioboczne prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Pola między żebrami są wypełnione renesansowymi malowidłami. Ściany prezbiterium zdobią cenne polichromie, z których najstarsza, czternastowieczna – odkryta w obszernych fragmentach – przedstawia sceny z życia Chrystusa oraz postacie świętych i Matki Boskiej. Pozostałe polichromie pochodzą z epoki renesansu oraz z czasów rokoka.

Na jednej ze ścian odkryto w ostatnich latach sceny figuralne z połowy XVI wieku – męczeństwo świętej Urszuli i jej towarzyszek płynących statkiem po Renie oraz walki świętego Jerzego ze smokiem. Obok polichromii najcenniejszym dziełem sztuki w kościele jest późnogotycki tryptyk ołtarzowy z początku XVI wieku malowany olejem na drzewie lipowym przez „Mistrza Rodz Marii” z Krakowa. W jego środkowej części znajduje się scena tak zwanej Sancta Conversatione, czyli Świętej Rozmowy – przedstawia ona Matkę Boską z Dzieciątkiem w otoczeniu świętego Mikołaja i świętego Stanisława. Na skrzydłach umieszczono osiem scen z życia świętego Stanisława. Kościół otacza wczesnośredniowieczny cmentarz typu rzędowego, użytkowany prawdopodobnie od XII wieku.

Architektura obecnego kościoła pochodzi z około 1380 roku i nie ma związku ze świątynią wcześniejszą, o której mówi legenda. Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 roku. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii Świętego Mikołaja w Bielsku.

W 1953 roku została erygowana parafia Świętego Stanisława w Starym Bielsku (starania o jej przywrócenie rozpoczęto już w 1869 roku). Od 1992 roku parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1243)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter