Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Gropius w Polsce

Autor wpisu: Paulina Milewska
Data publikacji: 27.06.2011
Okres historyczny: 1800-1914

Walter Gropius urodził się w 1883 roku w słynnej berlińskiej rodzinie księgarzy i wydawców. Wśród swoich krewnych miał również znanego architekta – Martina Gropiusa, po którym najprawdopodobniej mały Walter odziedziczył zainteresowania. Między 1903 a 1905 rokiem Gropius studiował architekturę w Monachium. To właśnie w tym okresie często odwiedzał Pojezierze Drawskie.

Młody, nieznany jeszcze architekt oczywiście nie przyjeżdżał tam przypadkiem. Składał wizyty swojemu wujowi – Erichowi Gropiusowi. Walter uwielbiał te dziewicze, spokojne tereny. Wraz z ojcem, również architektem, wybierali się na długie spacery, w trakcie których podziwiali modne wówczas wille wiejskie.

Jednak dla młodego Gropiusa Pojezierze Drawskie to nie tylko wakacyjna idylla, to również pierwsze poważne próby zawodowe. Poligonem doświadczalnym stała się wieś Jankowo. Tu Walter zaprojektował domki dla robotników rolnych wzniesione w latach 1906–1909. Zostały one wybudowane na folwarku jego stryja. Również w Jankowie powstał spichlerz według pomysłu Gropiusa. To prosta budowla, o oszczędnym kształcie. Została ona zaprojektowana na planie trzech przenikających się prostokątów. Spichlerz do dziś można zobaczyć w Jankowie.

W 1907 roku Gropius otrzymał poważną propozycję od Heinricha Eugena von Brockhausena. Zlecenie opiewało na wybudowanie tartaku, szopy, domu czterorodzinnego oraz całej infrastruktury majątku barona w Żołędziowie. Architekt z werwą zabrał się do realizacji projektu. Dziś, niestety, możemy podziwiać tylko dom oraz fragmenty okalającego go muru. Porównując wygląd budynku z przedwojennymi zdjęciami, widzimy, że zachował się on w formie prawie nienaruszonej. Ta masywna i prosta bryła z głęboko wysuniętymi spadami dachowymi i wieloma oknami jest klasycznym przykładem stylu architektonicznego charakterystycznego dla lat przedwojennych.

Kolejną pracą obiecującego architekta w owych okolicach był dom zamówiony przez rodzinę Metznerów w Drawsku Pomorskim. Willa jest w pewnym stopniu podobna do wykonanego przez Gropiusa spichlerza w Jankowie. Architektowi udało się w obu przypadkach połączyć klasycyzujący styl poprzedniej epoki z oszczędnymi i „chłodnymi” formami, które sam będzie propagował przez resztę życia. Wystarczy przyjrzeć się willi, by zobaczyć, że choć na pierwszy rzut oka może ona przypominać okoliczne domy, to na przykład głębokie werandy oraz ciekawe projekty pomieszczeń wewnętrznych znacząco odbiegają od praktykowanego stylu. Sam architekt w późniejszych latach niezbyt przyjaźnie wypowiadał się o tym projekcie, konsekwentnie nazywając go „błędem młodości”.

Jednak największym wyzwaniem postawionym przed Gropiusem w tym rejonie była praca nad siedzibą banku PKO, którą wykonał wraz z A. Mayerem. To dzięki poprzednim projektom Waltera Gropiusa na terenie Pojezierza Drawskiego zlecono mu tak ważny projekt. Budowę gmachu rozpoczęto w 1912 roku, a zakończono w 1914 roku. Mimo że w bryle banku widać wpływy historyzmu, nie brak mu pomysłowych i nowoczesnych rozwiązań. Bank był wyposażony we własne pompy i zbiorniki wodne, pomyślano również o mieszkaniu dla dozorcy, nazywanym „dużą piwnicą”. Budynek był ogrodzony kamiennym murkiem z metalowym płotkiem, za którym rozciągał się mały bankowy ogródek.

Około 1912 roku Gropius przyjął zlecenia na wykonanie budynku Hildegardt Kleffel. Miała to być fabryka zajmująca się przemysłową produkcją krochmalu. Jest to najbardziej skąpa w formie praca niemieckiego architekta na terenie dzisiejszej Polski.

Prace Gropiusa realizowane w naszym kraju to tylko preludium dla jego późniejszej twórczości. Choć jest ich tak niewiele, wyróżnia je pewien wyjątkowy rys charakterystyczny dla wielkiego twórcy Bauhausu.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 919)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter