Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Michael Willmann, Obnażenie Chrystusa z szat

Autor wpisu: Monika Żernik (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku.org), oprac. Agata Trzebuchowska
Data publikacji: 05.07.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Obnażenie Chrystusa z szat Michaela Willmanna jest jednym z cyklu obrazów, które przeznaczono do dekoracji kaplic krzeszowskiej kalwarii. Ta najstarsza na Śląsku droga krzyżowa powstała w 1672 roku na polecenie i według projektu ówczesnego opata cysterskiego Bernharda Rosy. Całe założenie stanowi rozplanowany, z zachowaniem odległości drogi krzyżowej w Jerozolimie, zespół 32 stacji rozciągający się wokół opactwa na obszarze pięciu kilometrów.

Krzeszowska kalwaria cieszyła się dużym zainteresowaniem pielgrzymów, dlatego też na ich potrzeby przygotowano Krzeszowski modlitewnik pasyjny – zbiór modlitw, rozmyślań, praktycznych wskazówek oraz pieśni (autorstwa Angelusa Silesiusa) ilustrowany rycinami sporządzonymi na podstawie rysunków zamówionych u Michaela Willmanna. Przy wyposażaniu poszczególnych kaplic kalwaryjskich pracowali miejscowi artyści, znani dzięki zapiskom Bernharda Rosy, a Michael Willmann był autorem malowideł do pięciu ostatnich stacji krzeszowskiej kalwarii. Obraz Obnażenie Chrystusa z szat powstał około 1682 roku, przez długi czas był uznawany za zaginiony, ale odnaleziono na strychu ząbkowickiego ratusza w 1993 roku. Trzy inne przedstawienia należące do cyklu kalwaryjskiego znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W centralnej części ukazano obnażonego z szat Chrystusa pośród oprawców, zaś po prawej stronie: Marię i świętego Jana. Obok nich klęczą dwaj mężczyźni przygotowujący narzędzia męki. Na pierwszym planie po lewej stronie dominuje postać siedzącego brodatego mężczyzny, natomiast pośrodku została niebieska tkanina umieszczona rzucona na ziemię.

Scena obnażenia Chrystusa z szat nie jest sceną biblijną. Wydarzenia poprzedzające ukrzyżowanie są znane głównie dzięki przekazom apokryficznym (na przykład Ewangelii Świętego Nikodema), natomiast sam moment obnażenia Jezusa został opisany między innymi w wizjach świętej Brygidy Szwedzkiej. Niebieska tkanina widniejąca na obrazie zapewne stanowi odniesienie do opisanej w ewangelii sceny rozgrywającej się już po ukrzyżowaniu Jezusa, kiedy to żołnierze podzielili Jego szaty na cztery części, natomiast o tunikę rzucili losy: „Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie szaty, a los rzucili o moją tunikę” (J 19, 24). W warstwie symbolicznej scena ta jest znakiem hańby i poniżenia Syna Bożego, nawiązującym do fragmentu z Księgi Izajasza: „Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, mąż boleści, oswojony z cierpieniem […] wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic” (Iz 53, 3).

Wzorami do wszystkich pięciu kompozycji Michaela Willmanna z cyklu kalwaryjskiego, a więc także do Obnażenia Chrystusa z szat, były projekty ilustracji do Krzeszowskiego modlitewnika pasyjnego, same zaś wzorce malarz zaczerpnął prawdopodobnie z popularnych w malarstwie niderlandzkim (w XVI i XVII wieku) graficznych cyklów pasyjnych.

Obecnie obraz ząbkowicki ma inny format i kształt, ponieważ nie zachowało się oryginalne półkoliste zwieńczenie malowidła. Dzięki dokumentacji stanu dzieła przed zniszczeniem podczas konserwacji dokonano rekonstrukcji brakującej części. Nie odtworzono jednak występującej tam grupy aniołów oraz fragmentu korony drzewa, a jedynie ujednolicono dodany fragment z tłem przedstawienia. Od kwietnia 1999 roku odnowiony obraz Michaela Willmanna jest przechowywany w Sali Ślubów w ząbkowickim ratuszu.

Źródło:

Wpis umieszczony dzięki uprzejmości koordynatorów Programu Drogi Baroku: http://www.drogibaroku.org/mod/resource/view.php?id=79.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1334)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter