Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Gwiazda z betonu i stali. Kościół Świętego Rocha w Białymstoku

Autor wpisu: Filip Makowiecki
Data publikacji: 11.07.2011

Nie pamiętam już, czy w Wigilię Bożego Narodzenia w 1996 roku niebo było bezchmurne czy nie. Pewny natomiast jestem, że tego dnia wielu z białostoczan nie wyglądało pierwszej gwiazdki, która tradycyjnie jest znakiem do zasiadania do wigilijnej wieczerzy. Wszyscy spoglądali w niebo, ale znacznie bliżej horyzontu – na Wzgórze Świętego Rocha, gdzie od ciemnego nieboskłonu wyraźnie odcinała się po raz pierwszy wtedy oświetlona bryła kościoła Chrystusa Króla i Świętego Rocha.

Skojarzenie tej przepięknej, modernistycznej budowli z gwiazdą nie jest przypadkowe. Przyjrzyjmy się budynkowi. Główna bryła oparta na planie regularnego ośmiokąta ze względu na zagłębienia w ścianach przypomina płatek śniegu. Motyw zgeometryzowanej ośmio- lub sześcioramiennej gwiazdy powtarza się wielokrotnie zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i na sklepieniach wewnątrz kościoła. W końcu: wieżę wieńczy rzeźba Matki Boskiej stojącej na półksiężycu i otoczonej promieniami światła.

Wszystko staje się zrozumiałe, gdy się dowie, że pierwotnie miał to być kościół pod wezwaniem Gwiazdy Zarannej – jednego z określeń Maryi Panny. Kazimierz Kalinowski w artykule Kamienna litania wspomina, że marzeniem twórcy projektu kościoła Świętego Rocha, Oskara Sosnowskiego, było zbudowanie serii obiektów sakralnych, które stanowiłyby architektoniczną realizację kolejnych określeń Matki Zbawiciela z Litanii loretańskiej. Kościół budowany od 1926 roku miał zaś być podziękowaniem za odzyskanie niepodległości przez Polskę, pomnikiem jutrzenki odradzającego się narodu.

Mimo wielu przeciwności, takich jak problemy finansowe, a później wybuch drugiej wojny światowej, dzięki wsparciu wiernych oraz determinacji pierwszego proboszcza parafii, księdza Adama Abramowicza, udało się ukończyć budowę. Twórca projektu nie doczekał tej chwili, jednak jego marzenie zostało zrealizowane.

Źródło:

Kraśnicka Urszula, Kościół-pomnik. Kościół na Wzgórzu św. Rocha – pomnik wdzięczności za odzyskaną niepodległość, Białystok 1998.
Lechowski Andrzej, Białystok. Przewodnik historyczny, Białystok 2009.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1233)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Gwiazda z betonu i stali. Kościół Świętego Rocha w Białymstoku
Gwiazda z betonu i stali. Kościół Świętego Rocha w Białymstoku
Gwiazda z betonu i stali. Kościół Świętego Rocha w Białymstoku

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter