Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Byczeń. Kościół filialny pod wezwaniem Świętego Marcina

Autor wpisu: Edyta Patro (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku.org)
Data publikacji: 27.07.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Historia kościoła w Byczeniu jest ściśle związana z klasztorem Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim. Dzięki staraniom kamienieckiego opata Abundusa Neumanna oraz zamożnego członka parafii Friedricha Nitschkego w 1771 roku na miejscu rozebranej gotyckiej budowli rozpoczęto wznoszenie nowej barokowej świątyni.

Za prace budowlane odpowiedzialny był miejscowy mistrz murarski Joseph Kauffmann, który przed ich rozpoczęciem zapoznał się w Broumovie i okolicach z dziełami znakomitego czeskiego architekta Kiliana Ignaza Dientzenhofera.

W 1773 roku doprowadzono budowę świątyni do stanu surowego i już w następnym roku przystąpiono do prac związanych z wyposażaniem wnętrza.

Sklepienie świątyni zostało ozdobione malowidłami freskowymi, których wykonania podjęli się dwaj malarze: Joseph Hoecker i Johann Nepomuk Kümpffle. Ołtarz główny jest utrzymany w stylu rokokowym, a jego centralny element stanowi obraz autorstwa Hoeckera, na którym zostały ukazane sceny z życia patrona kościoła: Wskrzeszenie zmarłego i Oddanie płaszcza żebrakowi. Przy płótnie umieszczono figury świętego Andrzeja i świętego Walentego oraz świętego Mikołaja i świętego Jakuba Starszego.

Ambonę, dekorowaną rzeźbami czterech ewangelistów, wieńczy Oko Opatrzności. Na wewnętrznej ściance parapetu ambony znajduje się nazwisko jej twórcy – stolarza Josepha Junga z Byczenia.

Po południowej stronie nawy mieści się ołtarz boczny poświęcony Świętej Rodzinie. Głównym elementem jest tutaj rzeźba Dzieciątka Jezus, które stoi na globie ziemskim z towarzyszącymi mu Marią i świętym Józefem.

Drugi ołtarz jest usytuowany po stronie północnej i przedstawia Wniebowstąpienie Chrystusa. Na ołtarzu stoją figury świętego Bernarda z Clairvaux i świętej Jadwigi Śląskiej. Rzeźby umieszczone w niszach okien przedstawiają Ojców Kościoła: świętego Augustyna, świętego Hieronima, świętego Grzegorza Wielkiego i świętego Ambrożego. Wejście do kościoła od strony północnej zdobi figura świętej Anny z małą Marią na ręku. Uzupełnienie wyposażenia stanowi prospekt organowy wykonany w 1775 roku przez mistrza Petera Zeitziusa z Ząbkowic Śląskich.

Źródło:

Wpis umieszczony dzięki uprzejmości koordynatorów Programu Drogi Baroku: http://www.drogibaroku.org/mod/resource/view.php?id=60.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1518)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter