Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Szpital Starozakonnych

Autor wpisu: jaszol
Data publikacji: 04.12.2010
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

 „KRWAWE ZAJŚCIA. W warsztacie szewskim pod nrem 18 przy ulicy Wołyńskiej czeladnik Berek Janowski, pokłóciwszy się z towarzyszem Janklem Majerankiem, zadał mu kilka ciosów nożem. Majeranka, po opatrzeniu ran, odwieziono do szpitala starozakonnych” – donosił w 1881 roku Kurier Warszawski. Jednak sam pobyt w szpitalu pozostawiał wiele do życzenia. Lekarze nie mogli poradzić sobie bowiem z przepełnieniem, nawet mimo złego stanu budynku. Podjęto więc decyzję o zakupie gruntów na Czystem (dziś ulica Kasprzaka 17) i o budowie nowoczesnego gmachu, który służyć będzie całej Warszawie. Prace ruszyły w 1894 roku, głównie dzięki zaangażowaniu lekarzy i szerokiemu finansowemu poparciu mieszkańców stolicy.

Autorem projektu obiektu był Artur Goebel, który zaprojektował nie tylko 8 osobnych pawilonów szpitalnych, ale również budynek administracyjny, synagogę, dom przedpogrzebowy i kilka innych obiektów. Na kompleks składało się łącznie 17 nowocześnie wyposażonych budynków. Był to najnowocześniejszy i największy szpital w Warszawie, który mógł poszczycić się m.in. pierwszym na ziemiach polskich centralnym ogrzewaniem parowym i agregatem prądotwórczym. Łącznie szpital dysponował 535 łóżkami (252 dla mężczyzn, 270 dla kobiet i 13 dla dzieci).  Oficjalne otwarcie, połączone z nabożeństwem w szpitalnej synagodze i uroczystym obchodem inauguracyjnym, odbyło się 22 czerwca 1902 roku. Lekarz naczelny dr Zygmunt Kramsztyk powiedział wtedy: „Nasz szpital powstał w sposób wyjątkowy, niezmiernie rzadki. (…)Nie było [od dawna] oddania szpitala, który by jak nasz powstał z drobnych składek całego odłamu społecznego i wspólnem wszystkich był dziełem”. Po I wojnie światowej szpital stale rozrastał się, organizował kursy medyczne, a nawet wydawał własne czasopismo. II wojna światowa zakończyła jego historię, zaś budynki szpitalne przekazane zostały szpitalowi miejskiemu (dawniej – szpitalowi św. Ducha). Obecnie na tym miejscu stoi Szpital Wolski.

 

Źródło:

 www.miastospoleczne.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1186)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter