Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

FAQ

 

Chcę umieścić wpis na Mapie Kultury. Jak to zrobić?
Żeby umieścić wpis, należy się zarejestrować, a następnie zalogować. Potem wystarczy kliknąć przycisk „Dodaj wpis”, który przekieruje Cię do formularza dodawania wpisu.
 
Jak zatytułować wpis?
Bądź kreatywny. Tytuł powinien być atrakcyjny i przyciągać uwagę użytkownika. Dobrze, żeby był krótki i wyrazisty.
 
Czym jest opis skrócony i jak długi może być?
Opis skrócony to tekst wprowadzający. Pojawia się on także w wynikach wyszukiwania i w opisach szlaków. Warto, żeby był intrygujący, bo to często od niego zależy, czy użytkownik przeczyta Twój wpis. Najczęściej wystarczą 2–3 zdania.
 
Czy mogę kopiować tekst z edytora, np. z Worda lub OpenOffice’a, do formularza wpisu?
Lepiej tego unikać. W tak przekopiowanym tekście mogą pojawić się różne błędy formatowania. Można natomiast kopiować tekst z Notatnika.
 
Czy mogę umieszczać linki w tekście wpisu?
Nie. W formularzu dodawania wpisu znajduje się oddzielne pole na linki (po prawej stronie na dole). Zapisane linki będą aktywne, tzn. kliknięcie linku spowoduje otwarcie danej strony w nowej karcie.
 
Kim są powiązane osoby?
Powiązane osoby to postaci, które opisujesz lub o których wspominasz we wpisie. Możesz dodać imiona i nazwiska kilku osób.
 
Czym są powiązane lokalizacje?
Powiązane lokalizacje to miejscowości, o których piszesz lub które łączą się np. z opisywanymi osobami lub zwyczajami.
 
Czym są tagi?
Tagi to słowa klucze, najistotniejsze dla Twojego wpisu, np. w tekście o sławnym pisarzu mogą to być: literatura, pisarz, powieść, pozytywizm, sztuka, itp.
 
Ile zdjęć, filmów i plików mogę dodać do wpisu?
Możesz tworzyć rozbudowane galerie zdjęć i filmów oraz katalogi plików. Jedyne ograniczenie to 5 MB rozmiaru jednego zdjęcia lub pliku oraz 10 MB wielkości filmu.
 
Czy mogę wklejać linki z YouTube’a?
Tak, w polu „Kod filmu” możesz wpisać bezpośredni link, np. z YouTube’a, lub podać kod do filmu (możesz go skopiować np. z pola „Umieść” na YouTube’ie).
 
Wysłałam/-em wpis do publikacji, ale chciałabym/chciałbym coś w nim zmienić. Czy jest to możliwe?
Tak, nawet jeżeli Twój tekst został już opublikowany, możesz go nadal edytować w „Moim profilu”. Po wprowadzeniu zmian wyślij go ponownie do publikacji. Gdy uzyska akceptację moderatora, będzie znów widoczny dla wszystkich użytkowników.
 
Zauważyłam/-em, że w jednym z wpisów jest błąd. Czy mogę go poprawić?
Nie możesz wyedytować cudzego tekstu, tekst mogą poprawić tylko jego autor lub moderator. Jeśli zauważysz błąd w cudzym wpisie, zgłoś poprawkę do moderatora, klikając na przycisk „Zgłoś poprawkę”, znajdujący się pod tekstem wpisu. Aby to zrobić, musisz być zalogowany w serwisie.
 
Czym są szlaki na Mapie Kultury?
Szlak to specjalny rodzaj wpisu złożonego z innych wpisów znajdujących się na Mapie Kultury. Pozwala wytyczyć własną trasę na mapie Polski złożoną z wpisów. Aby utworzyć nowy szlak, kliknij na przycisk „Dodaj do szlaku”. Przekieruje Cię on do formularza szlaku. Dodaj tytuł i krótki opis, a następnie wybierz wpisy, które chcesz dołączyć do swojego szlaku.
 
Czym szlak różni się od wpisu?
Szlak jest specjalnym rodzajem wpisu, jednak wyszukuje się go i edytuje tak samo jak wpis. 
 
Czy mogę dodać nowe wpisy do istniejącego już szlaku?
Wpisy można dodawać tylko do swoich szlaków. Wystarczy przejść do edycji szlaku w „Moim profilu” lub kliknąć przycisk „Dodaj do szlaku” we wpisie, który chcesz dołączyć, i wybrać odpowiedni szlak z listy.
 

Jak długo czeka się na publikację wpisu?
Od jednego do trzech dni.

Jakie warunki powinien spełniać mój tekst, żeby został opublikowany?
Prosimy o zapoznanie się z ideą mapowania. Znajdują się tam wszystkie najistotniejsze wskazówki dotyczące tworzenia wpisów na mapie.

 

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter